Benzo (a) piren uygulanan sıçanlarda uterus dokusunda meydana gelen değişikliklere bir antioksidan olarak Curcumin' in rolü
Role of Curcumin as an antioxidant on the changes in the uterus tissue of the rats which have been applied benzo(a)pyrene
- Tez No: 339652
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çağın gereksinimlerini karşılamak için günümüzde değişen ve gelişen teknolojiyle ilintili olarak kimyasal kirliliğe neden olan maddelerin ilk sırasında polisiklik aromatik hidrokarbonlar ( PAH )yer almaktadır. Benzo(a)piren ( 3,4- benzopyrene, BaP), PAH sınıfında yer alan çevresel ve endüstriyel kirletici olarak önemli bir rol oynayan aynı zamanda toksik etkili, immün sistemi baskılayıcı ve canlıların farklı dokularında güçlü kanser yapabilme erkine sahip bir maddedir. Curcumin, Curcuma longa bitkisinin rizomlarından elde edilen bir antioksidandır. Curcumin? nin beta konumuna bağlanmış 2 keton grubu içermesi antioksidan özelliğe sahip olmasını sağlar. Curcumin? nin süperoksit radikallerinide yakalaması DNA? yı oksidatif hasara karşı korur. Bu çalışmada kullanım alanı giderek yaygınlaşan BAP? a etkin kalan Wistar albino cinsi sıçanlarda antioksidan özelliğinin yanı sıra antitümöral ve antiflamatuvar farmakolojik etkilere sahip olduğu bilinen curcumin uygulanmasının uterus dokusunda olası koruyucu etkilerinin yapısal düzeyde belirlenmesi amaçlandı. Deney de 36 adet Wistar albino cinsi dişi sıçan kullanıldı. Deney süresince laboratuvarın ısısı ortalama 22 ± 2°C, ışık 12 saat aydınlık 12 saat karanlık olacak şekilde sağlandı. Deneklere içme suyu olarak çeşme suyu verildi. Tüm denekler standart yem ile sınırsız beslendi. Denekler kontrol, mısır yağı, DMSO, BaP, curcumin ve BaP + curcumin olmak üzere 6 gruba ayrıldılar. Altı haftalık çalışmamız süresince deneklerin vücut ağırlıkları her gün ölçüldü. Altı haftalık süre bitiminde yüksek doz anestezi altında feda edilen deneklerden uterus dokusu alındı. Dokulardan alınan kesitlere Hematoksilen-Eozin ve Masson trikrom boyaları uygulanarak resimlendirildi. Çalışmamızda BaP uygulanması nedeniyle uterus ağırlığının, tüm duvar kalınlığının ve epitel kalınlığının olası hiperplazik ve hipertrofik etkiler nedeniyle arttığı, curcumin uygulanan gruplarda ise bu etkilerin olaylanmadığı saptanmıştır. BaP+curcumin gruplarında ise curcumin? in koruyucu etkisi olarak düşündüğümüz BaP? ın neden olduğu bu olumsuz etkilerin önemli ölçüde gerilediği izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Polycyclic aromatic hydrocarbons (PAH) take part at the first line of the substances which cause chemical contamination associated with the changing and developing technology today in order to meet the requirements of the day. Benzo (a) piren ( 3,4- benzopyrene, BaP) is a substance which takes part in the PAH class, plays an important role as an environmental and industrial contaminant and at the same time which has the competency of toxic influence, pressing the immune system and causing cancer strongly in different tissues of the creatures. Curcumin is an antioxidant which is obtained from the rhizomes of Curcuma longa plant. Containing 2 ketone groups bound to the beta position of Curcumin enables it to have an antioxidant feature. Catching also the superoxide radicals by Curcumin protects the DNA against oxidative damages. In this study, it is aimed to determine the potential protective influences of the curcumin application which is known as having antitumoral and antiflamuatural pharmacological influences on the uterus tissue in addition to its antioxidant characteristics in rats with Wistar albino type remaining effective in BaP with the increasingly widespread usage area. 36 Wistar albino type female rats are used in the test. During the test process, the temperature of the laboratory is kept as average 22 ± 2°C, light 12 hours illuminated 12 hours dark. Tap water is given to the subjects as fresh water. All of the subjects are fed infinitely with the standard fodder. The subjects are separated into six (6) main groups as control, maize oil, DMSO, BaP, curcumin and BaP + curcumin. The body weights of the subjects were measured every day during our six-week study. Uterus tissues were taken from the subjects that were sacrificed under high dose anesthesia in the end of the six-week period. Hematoxylene-Eozin ve Masson trichrom paints are applied on the sections which were taken from the tissues and then pictured properly. In our study, it is determined that the uterus weight increased because of BaP application, all wall thickness and epithelia thickness increased because of the hyperplasic and hypertrophic influences and such influences did not occur with the groups in which curcumin is applied. It is also observed that such negative influences which are caused by BaP which we consider as the protective influence of curcumin considerably regressed in the BaP + curcumin groups.