Bozulmuş açlık glukozu, bozulmuş glukoz toleransı, Tip 2 Diyabet ve metabolik sendromlu hastalarda serum adiponektin, apelin ve resistin düzeyleri
Serum adiponectin, apelin, and resistin levels in patients with impaired fasting glucose, impaired glucose tolerance, Type 2 diabetes and the metabolic syndrome
  1. Tez No: 339711
  2. Yazar: ABDULLAH ÖNDER BARIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FERİT GÜRSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tip 2 Diabetes Mellitus (Tip 2 DM), bozulmuş açlık glukozu (BAG), bozulmuş glukoz toleransı (BGT) ve metabolik sendrom (MeS) son derece ciddi, tüm dünyada giderek artış gösteren, epidemik olarak yayılan, sosyoekonomik problemlere yol açan ve insan sağlığını tehdit eden hastalıklardır. Son zamanlarda yapılan çalışmalarla yağ dokusunun sadece bir enerji deposu değil aynı zamanda aktif endokrin bir organ olduğu ve bu dokudan salınan adiponektin, apelin ve resistinin ise, Tip 2 diyabet ve MeS ile ilişkili olduğu belirtilmektedir. Bu çalışmada; pre-diyabet evreleri olan BAG ve BGT ile Tip 2 DM ve MeS?lu hastalarda serum adiponektin, apelin, resistin ve insülin rezistansı parametrelerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya 18 tip 2 DM (9 kadın, 9 erkek), 18 BAG (9 kadın, 9 erkek), 18 BGT (9 kadın, 9 erkek), 18 MeS (9 kadın, 9 erkek) tanısı alan hasta ile 16 sağlıklı birey (8 kadın, 8 erkek) alındı ve serum adiponektin, apelin, resistin düzeyleri ile açlık, tokluk kan şekeri, insülin direnci belirteçleri ve lipid parametreleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Type 2 Diabetes Mellitus (Type 2 DM), impaired fasting glucose (IFG), impaired glucose tolerance (IGT) and metabolic syndrome (MeS) are diseases that are exceptionally serious, ever-increasing all around the world, spreading epidemically, leading to socio-economical problems and threatening human health. In recent studies, it has been stated that adipose tissue is not only a source of energy, but also an active endoctrine organ and that adiponectin, apelin and resistin excreted by this tissue are related to Type 2 diabetes and MeS. This study aims to compare and contrast serum adiponectin, apelin, resistin and insulin resistance parameters in patients with IFG and IGT, which are pre-diabetes phases, Type 2 DM and MeS. The study was comprised of patients with 18 type 2 DM (9 females, 9 males), 18 IFG (9 females, 9 males), 18 IGT (9 females, 9 males), 18 MeS (9 females, 9 males) and 16 healthy individuals (8 females, 8 males), and serum adiponectin, apelin, resistin levels, fasting and postprandial blood glucose, insulin resistance markers and lipid parameters were measured.