Bozulmuş açlık glukozu, bozulmuş glukoz toleransı ve tip2 diyabet hastalarında, serum neopterin düzeyi ile karotis intima - media kalınlığı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of relationship between serum neopterin levels and CIMT in patients with IFG, IGT and newly diagnosed type2 diabetes.
- Tez No: 272341
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN SAĞLAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bozulmuş Açlık Glukozu (BAG), Bozulmuş Glukoz Toleransı (BGT) ve Tip2 Diyabet hastalarında, serum neopterin düzeyleri ile Karotis İntima-Media Kalınlığı (KİMK) arasındaki ilişkinin değerlendirilmesiDiabetes Mellitus (DM), en sık rastlanılan endokrin hastalıktır. Tip2 DM'de klinik dönemler; BAG, BGT ve Tip 2 DM olarak özetlenebilir. DM gelişiminden önceki BAG ve BGT döneminde de, kalp damar hastalığı (KDH) riskinin arttığı gösterilmiştir. KDH'nin aterosklerotik, protrombotik ve inflamatuar olayların birlikteliği gibi çok faktörlü bir zeminde geliştiği düşünülmektedir.Ultrasonografi ile ölçülen KİMK, artmış aterosklerotik yük ve KDH riskiyle ilişkilidir. Ateroskleroz patogenezinde, patolojik lezyonların başlangıcı ve ilerlemesi açısından kronik düşük dereceli inflamasyonun rolü ve önemi üzerinde durulmaktadır.Neopterin, aktive olmuş makrofajlardan sentezlenip salınan bir pirimidin türevidir. Bundan dolayı, neopterin inflamatuar hücrelerin aktivasyonunu gösteren bir belirteç olarak kullanılmıştır.Çalışmamızda; BAG, BGT, Tip2 DM ve sağlıklı kontrol grubu olarak yeni tanımlanan hastalarda, serum neopterin düzeyleri ile KİMK'ları arasındaki ilişkiyi göstermeyi amaçlamaktayız. Çalışmaya 28'i BAG, 22'si BGT, 25'i Tip2 DM ve 20'si kontrol grubu olmak üzere toplam 95 kişi dahil edildi. Tüm grubun KİMK'larına bakılarak serum neopterin seviyeleri ölçüldü. KİMK ölçümlerine göre gruplar değerlendirildiğinde, istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Evaluation of relationship between serum neopterin levels and CIMT in patients with IFG, IGT and newly diagnosed type2 diabetes.Diabetes Mellitus (DM), is most frequent endocrine disease. It has been demonstrated that both IFG and IGT are risk factors for the subsequent development of both DM and CVD. Intima-media thickness (IMT) of peripheral arteries (particularly carotid IMT) can be regarded as a cardiovascular risk factor since it is an independent predictor of CVD morbidity and mortality. Atherosclerotic lesions are heavily infiltrated by macrophages. Neopterin can be used as a marker of the activity of macrophages. Serum neopterin levels were elevated in patients with atherosclerosis. In this study, we measured serum neopterin levels in patients with IFG, IGT, newly diagnosed diabetes according to controls and evaluated a possible correlation between neopterin levels and carotid IMT.28 patients with IFG, 22 patients with IGT, 25 patients with type2 diabetes and 20 controls were included in this study. Serum neopterin levels were measured by using a commercial ELISA kit. Carotid IMT of the subjects were measured by high-resolution B-mode ultrasonography.Carotid IMT values were 0,81mm, 0,83mm, 0,94mm and 0,75mm in patients with IFG, IGT, diabetes and healthy controls, respectively (p0,05).