Kolesistit/kolelitiazis hastalarında diyabet ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of diabetes and associated factors among patients with cholecystitis and cholelithiasis
- Tez No: 339718
- Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma kolesistit/kolelitiazis hastalarında diyabet ve ilişkili faktörleri değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın kapsamına 1 Ocak 2007 ? 31 Aralık 2011 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniklerinde kolesistit ve kolelitiazis tanısı ile yatarak tedavi gören 20 yaş ve üstü, malignitesi ve ilave gastrointestinal hastalığı olmayan 1520 hasta dahil edildi. Araştırma verileri etik onayı alındıktan sonra 6 Temmuz 2012 ile 6 Ekim 2012 tarihleri arasında araştırmacı tarafından hasta epikrizlerinden, hemşire gözlem formu, hasta konsültasyon kağıtları ve laboratuvar değerlerinden yararlanılarak geriye dönük olarak elde edildi. Hastaların %30.1 (457 kişi)?i kolesistit, %69.9 (1063 kişi)?u kolelitiazis tanılı idi. Kolesistit hastalarının %15.3 (70 kişi) 'ünde, kolelitiazis hastalarının %11.9 (126 kişi)'unda diyabet tanısı vardı. Araştırmamızın örnekleminde bulunan diyabet oranı %12.9 ile Türkiye popülasyonunda görülme prevalansı %13 ile eşit düzeyde idi. Kolesistit hastalarının %20.4 (93 kişi)'ü zayıf-normal, %79.6 (364 kişi)'sı kilolu-obez, kolelitiazis hastalarının %20.9 (215 kişi)'u zayıf-normal, %79.1 (815 kişi)'i kilolu-obezdi. Çalışmamızda safra hastalığı olan kadın ve erkeklerde beden kitle indeksi, Türkiye popülasyona göre anlamlı olarak yüksekti. Kolesistit hastalarının %57.8 (264 kişi) 'i kadın, %42.2 (193 kişi)'si erkek, kolelitiazis hastalarının %77.6 (825 kişi) 'sı kadın, %22.4 (238 kişi)'ü erkekti. Kolesistit hastalarında yaş ortalaması 55.2 ± 17.6, kolelitiazis hastalarının yaş ortalaması 49.8 ± 14.5 bulunmuştur. Sonuç olarak kolesistit ve kolelitiazis hastalarında diyabet ve ilişkili faktörler incelenmiş, literatür ile birlikte sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is conducted to evaluate diabetes and associated factors among patients with cholecystitis and cholelithiasis. Overall 1520 patients with cholecystitis and cholelithiasis who were 20 years and elder, without prior malignancy and gastrointestinal diagnosis were identified from 1st January 2007 to 31st December 2011 at Şişli Etfal Hospital. Research data were collected between 6th July 2012 and 6th October 2012 from patient records, retrospectively. Among 1520 patients, 30.1% (457 people) were identified to have cholecystitis disease and 69.9% (1063 people) were identified to have cholelithiasis disea. 15.3% (70 people) patients with cholecystitis and 11.9% (126 people) patients with cholelithiasis also were identified to have diabetes. This study resulted %12.9 diabetes prevalence similar to 13% for studies on general Turkish population. Among cholecystitis patients 20.4% (93 people) were thin-normal while 79.6% (364 people) were overweight-obese. For the cholelithiasis patients these numbers were 20.9% (215 people) and 79.1% (815 people) respectively. This study showed that patients with gall bladder diseases significantly has higher body mass index compared to Turkish population. 57.8% (264 people) of the cholecystitis patients were women and 42.2% (193 people) were men. 77.6% (825 people) of the cholelithiasis patients were women and 22.4% (238 people) were men. Mean age of the cholecystitis and cholelithiasis patients were calculated as 55.2 ± 17.6 and 49.8 ± 14.5 respectively. Diabetes and associated factors are studied among cholecystitis and cholelithiasis patients. The outcomes are evaluated together with current literature.