Obez çocukların; antropometrik ölçümler, biyokimyasal değerler, klinik özellikler ve tiroid hacimleri açısından sağlıklı çocuklarla kıyaslanması
The comparison of anthropometric measurements, biochemical parameters, clinical features and thyroid volumes of obese and healthy children
- Tez No: 339736
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KESKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: Morbit obez, obez, fazla kilolu çocukları vücut kitle indeksi (VKİ) persentillerine göre sınıflandırarak antropometrik ölçüm, biyokimyasal değerler, obezitenin komplikasyonları ve tiroid hacmi ölçümlerini normal kilolu çocuklarla kıyaslamak ve obezitenin komplikasyonlarını öngörmeyi sağlayacak parametrelerin varlığını araştırmak. Gereç ve Yöntemler: Nisan - Ağustos 2013 tarihleri arasında polikliniklerimize başvuran VKİ persentili 85? in üzerinde olan çocuklarla, normal tartılı çocuklar kıyaslandı. Çocukların antropometrik ölçümleri yapıldı. Hastanemiz biyokimya laboratuarında açlık kan şekeri, ürik asit, total kolesterol, HDL kolesterol, LDL kolesterol, trigliserit, AST, ALT, TSH, serbest T3, serbest T4, tiroglobulin, ATG, ATPO, insülin, ACTH, kortizol, IGF-1, IGFBP-3 ve idrarda iyot tetkikleri yapıldı ve HOMA-IR hesaplandı. Bütün çocukların tüm batın ve tiroid ultrasonografileri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare the anthrometric measurements, biochemical parameters, complications of obesity, and thyroid volumes of morbidly obese, obese, and overweight children who are classified by BMI persentiles with healthy children, and find out any parameters that might predict the complications of obestiy in childhood. Materials and methods: The children over 85 percentile of BMI and normal weighted children attended to our clinic between April, and August 2013 were included to this study. The anthropometric measurements were done and blood samples for fasting glucose, uric asid, total cholesterol, HDL, LDL, tryglicerides, free T3, free T4, thyroglobulin, ATG, ATPO, ACTH, cortisole, IGF-1, IGFBP-3, and urine sample for urine iodine were collected. HOMA-IR was calculated. Abdominal and thyroid ultrasound were performed.