Jinekomasti yakınması ile başvuran erkek çocuklarının klinik ve biyokimyasal özellikleri
Clinical and biochemical characteristics of male children presenting with gynecomastia complaints
  1. Tez No: 1013491
  2. Yazar: SÜLEYMAN BURAK KADI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ATA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
AMAÇ: Adolesan dönemde meme dokusunun çoğalmasını uyaran ve durduran hormonlar arasındaki dengesizliğin pubertal jinekomasti gelişimine sebep olduğu sanılsa da, pubertal jinekomastinin fizyopatolojisi halen net olarak bilinmemektedir. Adolesan dönemde jinekomasti yakınması ile başvuran erkeklerin klinik ve laboratuar olarak araştırılması amaçlanmıştır. YÖNTEM: Bu çalışmaya Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı, Çocuk Endokrinolojisi Polikliniğine 01.03.2023-31.08.2025 tarih aralığında jinekomasti şikayeti ile başvuran veya fizik muayenesinde jinekomasti saptanan 10 ile 18 yaş arasındaki 52 erkek çocuk dahil edilmiştir. Retrospektif olarak hastane elektronik bilgi kayıt sisteminden hastaların yaş, cinsiyet, hipofizer malignite veya testis tümörü gibi altta yatan herhangi bir hastalığı olup olmadığı, sürekli kullandığı ilaç olup olmadığı, gibi sosyo-demografik bilgiler kayıt edilmiştir. Antropometrik ölçümler; ağırlık(kg), boy(cm), vücut kitle indeksi (VKİ)(kg/m²) kayıt altına alınmıştır. Yaşa göre BMI Z skoru <− 2 malnutrisyon, >2 olanlar obez kabul edilmiştir. Biyokimyasal tetkiklerinde estradiol, total testosteron, serbest testosteron, prolaktin, progesteron, LH, FSH, tiroid fonksiyon testleri, karaciğer fonksiyon testleri, DHEA-S, dihidrotestosteron, androstenedion, 17-OH progesteron, IGF-1, AST, ALT, β-hCG ve AFP sonuçları kaydedilmiştir. SONUÇLAR: Çalışmamızda E2/TTE ile meme Simon evrelemesi arasında pozitif anlamlı korelasyon bulundu (r=0,37 p=0,006). Meme Simon evreleri ve total testesteron değerleri arasında anlamlı farklılık bulunmuştur (p=0,04). Meme Simon evreleri ve androjen değerleri arasında anlamlı farklılık bulunmuştur (p=0,006). TARTIŞMA: E2/TTE oranı jinekomasti tanısında yardımcı bir araç olabilir. İdiyopatik diye tanımlanan jinekomasti hastalarının etyolojisinin aydınlatılmasında yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Although it is believed that an imbalance between hormones that stimulate and inhibit breast tissue growth during adolescence causes pubertal gynecomastia, the pathophysiology of pubertal gynecomastia is still not clearly understood. The aim was to investigate the clinical and laboratory findings of males presenting with gynecomastia complaints during adolescence. METHOD: This study was conducted at the Department of Pediatrics, Faculty of Medicine, Afyonkarahisar University of Health Sciences, Pediatric Endocrinology Outpatient Clinic, between March 1, 2023, and August 31, 2025, with complaints of gynecomastia or who were diagnosed with gynecomastia during physical examination. Retrospectively, sociodemographic information such as age, gender, underlying conditions such as hypophyseal malignancy or testicular tumor, and use of any medication was recorded from the hospital electronic information system. Anthropometric measurements were recorded: weight (kg), height (cm), and body mass index (BMI) (kg/m²). BMI Z-scores <−2 were considered malnutrition, and those >2 were considered obese. Biochemical analyses included the measurement of estradiol, total testosterone, free testosterone, prolactin, progesterone, LH, FSH, thyroid function tests, liver function tests, DHEA-S, dihydrotestosterone, androstenedione, 17-hydroxy progesterone, IGF-1, β-hCG, AST, ALT and AFP the results were recorded. RESULTS: Our study found a positive correlation between E2/TTE and breast Simon staging (r=0.37, p=0.006). There was a significant difference between breast Simon stages and total testosterone values (p=0.04). A significant difference was found between breast Simon stages and androgen levels (p=0.006). DISCUSSION: The E2/TTE ratio may be a useful tool in the diagnosis of gynecomastia. It may help elucidate the etiology of patients with idiopathic gynecomastia.