Epilepsi tanısıyla takip edilen ve en az bir EEG incelemesinde oksipital lobda epileptik aktivite saptanan çocuklarda çölyak hastalığı sıklığı
With a diagnosis of epilepsy and epileptic activity detected at least one EEG examination of the occipital lobe of the prevalence of celiac disease in children
  1. Tez No: 339737
  2. Yazar: CELAL VARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER İBRAHİM DAİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Giriş ve Amaç: Çölyak hastalığı genetik yatkınlığı olan bireylerde tahıl ve tahıl ürünlerinde bulunan glütene karşı aşırı duyarlılık sonucu gelişen, immün mekanizmaların eşlik ettiği ince barsak mukozasında ve submukozasında inflamasyon ile karakterize sıklıkla malabsorbsiyon ile seyreden ve glütenin diyetten çıkarılmasıyla klinik bulguları düzelen multisistemik bir hastalıktır. Özellikle ileri yaşlarda gastrointestinal sistem dışı bulgularla seyreden atipik form ön plandadır. Hastalık nörolojik bulguları da içeren barsak dışı bulgularla seyredebilir. Ataksi, epilepsi ve periferik nöropatiler başta olmak üzere çölyak hastalığının nörolojik bulgularının dağılımı oldukça geniştir. Oksipital lob epilepsisinde artmış çölyak hastalığı sıklığı bildirilmiştir. Bu araştırmanın amacı epilepsi tanısıyla takip edilen ve en az bir elektroensefalografi (EEG) incelemesinde oksipital lobda epileptik aktivite saptanan çocuklarda çölyak hastalığı sıklığının araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya vaka grubu olarak oksipital lobda epileptik aktivite saptanan epilepsi tanılı 90 çocuk, kontrol grubu olarak 100 sağlam çocuk alındı. Vaka grubu seçiminde, aşikar çölyak hastalığı olan hastalar çalışma dışında bırakıldı. Kontrol grubunda EEG çalışılmadı. Bulgular: Kontrol grubundaki 100 sağlıklı çocukta çölyak hastalığı taramasının hiçbirisinde doku transglutaminaz enzimi (DTG) antikoru pozitif değeri saptanmadı. Oksipital lobda epileptik aktivite saptanan grupta 90 hastanın ikisinde DTG antikoru pozitif olarak saptandı. Bu grupta seroprevalans 1/45`ti. Bu iki hastaya yapılan endoskopik duedenum biyopsi işlemiyle çölyak hastalığı tanısı konuldu. Bu grupta çölyak hastalığı prevalansı normal popülasyona göre daha yüksek olarak görüldü. Sonuç: Oksipital lobda epileptik aktvite saptanan epilepsi tanılı çocuklarda çölyak hastalığı taraması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Background and aims: Celiac disease is a multisystemic disease of overreactivity towards gluten present in grain and grain products on individuals with genetic predisposition, accompanied by immunological mechanisms, characterized with inflammation of intestinal mucosa and submucosa, often proceeding with malabsorbtion and clinical findings are improved when gluten is taken away from the diet. Especially in advanced age at the forefront of non-gastrointestinal manifestations of atypical forms. Celiac disease may be presented with extraintestinal manifestations including neurological findings. Ataxia, epilepsy and neurological symptoms of celiac disease, peripheral neuropathies, especially the distribution is quite broad. Occipital lobe epilepsy reported an increased incidence of celiac disease. The purpose of this study was to investigate the prevalance of celiac dissease in children with epilepsy who had occipital lobe epilepic actvity at EEG examination. Materials and Methods: Case study as a group of 90 children with epilepsy, occipital lobe epileptic activity detected, the control group of 100 healtly children were included. With the selection of cases, patients with overt celiac disease were excluded. The control group was not attempting EEG. Results: Screening for celiac disease in the control group of 100 healthy children were none of the positive value of antitissue transglutaminase. The group with the occipital lobe epileptic activity was two antitissue transglutaminase positive in 90 patients. Seroprevalence in this group was 1/45. These two patients were diagnosed with celiac disease, the process of endoscopic biopsy of duodenum. The prevalence of celiac disease in this group was higher than that of the normal population. Conclusions: Epileptic activity over the occipital lobe epilepsy in children with diagnosed, celiac disease screening is recommended.