Kandidemili hastalarda risk faktörlerinin, klinik ve laboratuvar bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of risk factors, demographic and laboratory findings in patients with candidemia
  1. Tez No: 339762
  2. Yazar: EDA KARADAĞ ÖNCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATEŞ KARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kandida türleri hastanede yatan çocuklarda önde gelen invazif fungal enfeksiyon nedenlerindendir ve bir çok ülkede sağlık hizmeti ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonlarının üçüncü en sık nedenidir. Hastalarda önemli klinik etkileri bulunmasına rağmen, ülkemizde yenidoğan ve çocuklarda invazif kandida enfeksiyonları ilgili çalışma çok azdır. Bu çalışmada dokuz yıllık sürede merkezimizdeki pediatrik kandidemili hastaların demografik ve klinik bulgularının tanımlanması ve bu yolla enfeksiyon sıklığındaki değişikliğin belirlenmesi ve risk faktörlerinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi?nde 2004-2012 yılları arasında kandidaya bağlı kan dolaşımı enfeksiyonu gelişen hastaların demografik verileri, laboratuvar bulguları, tedavi ve prognozu retrospektif olarak analiz edildi. Çalışma süresince 236 hastada 248 atak saptandı. Candida albicans en sık görülen türdü (%53.2), bunu sırasıyla C. parapsilosis (%26.2), C. tropicalis (%8.1), C. sake (%4.4), C. famata (%2.8) izledi, diğer kandida türleri çok nadir görüldü. Antifungal direnci 17 (%6.8) izolatta görüldü ve 14 (%5.7) izolatta flukonazole direnç görüldü. Genel 30 günlük mortalite mortalite oranı %28.6 idi. Mortalite ile ilişkili bağımsız risk faktörleri; üç ayın altındaki hastalarda santral venöz kateterin çıkarılmaması (Odds oranı [OR], 20.5; %95 güven aralığı [CI], 3.9-106.5), hipoalbuminemi (OR, 5.9; %95 CI, 1.03-34.1), yoğun bakımda yatış (OR, 4.6; %95 CI, 0.92-23.9) ve üç ay ve üzerindeki hastalarda santral venöz kateterin çıkarılmaması (OR, 23; %95 CI, 7.48-70.77), mekanik ventilasyon (OR, 7.4; %95 CI, 2.64-21.08), hipoalbuminemi (OR, 4.4; %95 CI, 1.56-12.56), nötropeni (OR, 3.1; %95 CI, 1.31-7.69), erkek cinsiyet (OR, 2.2; %95 CI, 1.02-4.71), trombositopeni (OR, 2.1; %95 CI, 0.97-4.52) idi. Epidemiyolojik çalışmalar kandidemide klinik ve mikrobiyolojik bulguların belirlenmesi ve yüksek riskli popülasyonlarda ampirik tedaviye rehber olması açısından çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
Candida species are the leading cause of invasive fungal infections in hospitalized children and the third most common isolates recovered from patients with healthcare-associated bloodstream infection in many countries. There are few studies on the epidemiology neonatal and pediatric invasive candida infections in our country, despite their significant clinical impact on patients. This study aimed to describe the demographic and laboratory findings of pediatric candidemia in our center during 9-year period as a means of quantifying the changing frequency of infection and identifying risk factors. We conducted a retrospective analysis of demographic data, laboratory findings, treatment and outcomes associated with Candida bloodstream infections that occured at the Hacettepe University İhsan Doğramacı Children Hospital between 2004-2012. There were 248 candidemia episodes in 236 patients during the study period. Candida albicans was the most common species (53.2%), followed by C. parapsilosis (26.2%), C. tropicalis (8.1%), C. sake (4.4%), C. famata (2.8%), and other Candida species were seen very rarely. Antifungal resistance were seen in 17 (6.8%) isolates and 14 (5.7%) isolates were resistance to fluconazole. The overall crude 30 day mortality rate was 28.6%. Factors independently associated with mortality included; not removing central venous catheter (odds ratio [OR], 20.5; 95%-confidence interval [CI], 3.9-106.5), hypoalbuminemia (OR, 5.9; 95% CI, 1.03-34.1), stay in intensive care unit (OR, 4.6; 95% CI, 0.92-23.9) in