Antakya Kenti açık ve yeşil alanlarının belirlenmesinde analitik yaklaşımlar
- Tez No: 33978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
VII öz Bu araştırma Türkiye'nin Doğu Akdeniz Bölgesi'nde yer alan Antakya Kenti Belediye Sınırları içinde yürütülmüştür. Araştırmanın amacını, mevcut açık ve yeşil alanların durumunu incelemek, İmar Planları'nın konuya yaklaşımını belirleyip, kentin fiziksel dokusuna, gelecek yıllardaki nüfus projeksiyonuna uygun bir yeşil alan sisteminin önerilmesi oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda, kentte mevcut açık ve yeşil alanların artan nüfusa göre yetersiz, bakımsız ve halkın ihtiyaçlarına cevap veremeyecek bir durumda olduğu belirlenmiştir. Bu yapının düzeltilebilmesi ve yeşil alan miktarının 2020 yılında 18,25 m2/kişi düzeyine ulaşabilmesi için Antakya Kenti'nde yeşil alan sisteminin temeli olarak yeşil kuşak (Green Belt), Yeşil Kama (Green Wedge) ve Yeşil Örgü (Green Network) sistemlerini içeren kombine bir sistem önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT This research was carried out in Antakya settlement area which is located in East Mediterranian Region of Türkiye. The aims of this reserch were to investigate the existing open and green spaces in the city, also to study planning approaches in the actuel master plan for the green spaces, and to determine an optimal green space systems according to the project of the population and physical structure of the city. As a result of this study, the green areas of the city in relation with the population increase are currently insufficient, neclegted and in accordance with the needs of the inhabitants are unanswered. Thus Green Belt, Green Wedge and Green Network are proposed as the maine green space systems for the Antakya Gty in order to renew this structure and to increase the open public and grenn places as 18,25 m2 per capita until 2020.