Epizyotomi bakımında kullanılan iki farklı yöntemin yara iyileşmesi sürecine etkisi
Identifying the impact of the two different methods used in treatment of episiotomy on the wound healing process
  1. Tez No: 339798
  2. Yazar: CENNET RABİA TUNA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Araştırma, epizyotomi bakımında iki farklı yöntemin (povidone iyodine ve şebeke suyu ile bakım yapma) yara iyileşme sürecine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırmanın örneklemi, Mersin İli Silifke İlçesi Devlet Hastanesinde normal doğum sırasında epizyotomi açılan ve araştırmayı kabul eden 40 I. Çalışma grubu (povidone iyodine kullananlar), 40 II. Çalışma grubu (şebeke suyu kullananlar) olmak üzere toplam 80 kadından oluştu. Çalışma gruplarına dahil edilmede Silifke ilçesinde yaşayan, ilk doğumu olan, gebelik komplikasyonu ve herhangi bir sistemik hastalığı, vajinal enfeksiyonu olmayan, görüşme yapmayı ve veri toplama formundaki soruları anlamayı engelleyecek düzeyde zihinsel yetersizliği olmayan anneler alındı. Veriler, 15.12.2011-01.06.2012 tarihleri arasında araştırmacı tarafından geliştirilen veri toplama formu ve REEDA Skalası kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemiyle toplandı. Taburcu olmadan önce tüm annelere epizyotomi bakımı hakkında eğitim verildi. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 17.0 (Statistical Package for The Social Sciences Windows) istatistik paket programında, Kolmogorov smirnov testi, Man Whitney-U Testi, Kruskal Whallis Testi kullanıldı. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında, %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirildi. Araştırma sonucuna göre her iki gruptaki kadınların çoğunluğu; 19-29 yaşları arasında, ev hanımı ve sosyal güvenceye sahiptir. Sosyodemografik ve obstetrik özellikleri bakımından gruplar arası fark istatiksel olarak önemsiz bulundu. Çalışmada her iki gruptaki kadınların doğum sonu epizyotomi yara iyileşmesi, REEDA Skoru yönünden 5. ve 15. günlerdeki fark istatiksel olarak anlamlı bulunmadı. Doğum sonu 1. günde ise; şebeke suyu ile epizyo bakımını yapan II. Çalışma grubunun, povidone iyodine ile bakım yapan I. Çalışma grubuna göre yara iyileşmesinin daha hızlı olduğu saptandı. Araştırma sonuçları doğrultusunda epizyotomi bakımında suyun kullanımının yaygınlaştırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to identify the impact of the two different methods (povidone iodine and treatment with city water supply on the wound healing process. The sampling of the study was a total of 80 women, 40 of which belonged to the first working group (who used povidone iodine) and 40 which belonged to the second work group (who used city water supply) who experienced episiotomy during delivery at Silifke State Hospital in the province of Mersin. The criteria for inclusion into the group were; being a resident of the district of Silifke, having their first delivery, not having had any complications in pregnancy, any systemic diseases or vaginal infections, and having the mental competency to complete an interview and understand the questions in the feedback form. The data was collected between 15.12.2011 - 01.06.2012 through face-to-face interviews using a data collection form developed by the researcher, while wound healing was assessed using REEDA scale. Before discharge from the hospital, all mothers were given training and materials regarding the treatment of episiotomy. Kolmogorov Smirnov test, Man Whitney-U Test, and Kruskal Whallis test in SPSS 17.0 (Statistical Package for the Social Sciences-Windows) were used in analyzing the data. The findings were analyzed with a confidence interval of 95%, and statistical significance of 5%. The majority of the women in both groups are housewives between 19-29 years of age who have social security. The difference between the groups with regard to sociodemographic and obstetrical qualities were not found statistically significant. In both groups, the difference between day 5 and day 15 with regard to the REEDA score in the episiotomic wound healing after delivery were not found statistically significant. In the first day after delivery, it was detected that wound healing in Group 2, which used city water supply in the treatment of episiotomy had a faster pace than in Group 1 which used povidone iodine. As a conclusion, the study recommends a more widespread use of water in the treatment of episiotomy.