Fonksiyon dizileri için yeni yakınsaklık tipleri
New types of convergence for sequences of functions
- Tez No: 339820
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
- Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konunun literatürdeki yerinin belirlenmesi amacıyla literatür özeti verilmiş ve tarihsel gelişiminden bahsedilmiştir.İkinci bölümde fonksiyon dizileri ile ilgili bazı temel kavramlar ve örnekler verilmiştir.Üçüncü bölümde fonksiyon dizileri ve ailelerinde exhaustiveness kavramı incelenmiştir. Ayrıca istatistiksel exhaustiveness ve ideal exhaustiveness kavramları verilmiştir.Dördüncü bölümde, C[a,b] uzayında Arzelá-Ascoli teoremi ve Genelleştirilmiş Ascoli Teoremi verilmiştir. Son olarak exhaustiveness kavramı ile ilgili teoremlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the first chapter, a brief summary of the topic is presented in order to determine the place of the subject in the literature and its historical development.In the second chapter, basic concepts and examples about sequences of functions are given.In the third chapter, the concept of exhaustiveness on sequences and families of functions are investigated. Moreover, the concepts of statistical exhaustiveness and ideal exhaustiveness are introduced.In the fourth chapter, the Arzela-Ascoli Teorem on the space C[a,b] and the generalized Ascoli theorem are proven. Finally, theorems about the concept of exhaustive are mentioned