Gelişmişlik göstergesi olarak e-devlet endeksi: Dünya ülkeleri arasında karşılaştırmalı bir araştırma
E-Government Index as a development indicator: Comperative research between the world countries
  1. Tez No: 339864
  2. Yazar: ARDA BÖLÜKBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. SİNAN BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
E-devlet hazırlık endeksi : Ülkelerin Bilgi İletişim Teknolojileri alanındaki gelişmesini ölçmek için BM tarafından 2003 yılından itibaren ortaya konulmuş karşılaştırmalı sayısal bir göstergedir. Bunla amaç BİT'lerinde yaşanan gelişimin, ülkelerin idari ve yönetsel yapısına etkisini ve yaşanan gelişim sürecine uyumunu tespit etmektir.Bu çalışmanın amacı, E-devlet endeks değeri ile ekonomik ve sosyal alanlardaki veriler arasında bir bağlantı kurulup kurulamayağı böylece tutarlı bir sonuca ulaşılıp ulaşılamayacağını araştırmaktır. Bu çalışmada, Dünya Bankası verilerinden yararlanılmış, gelişimin tespiti için 2004 yılındaki e-devlet indeks değerleri ile yine aynı yıl gerçekleşen diğer sosyal ve ekonomik göstergeler arasındaki ilişki incelenmeye çalışılmıştır.1Bu çalışmanın amacı, Bu gösterge ile ekonomik ve sosyal alanlardaki göstergeler arasında bir bağlantı kurulup kurulamayağı böylece tutarlı bir sonuca ulaşılıp ulaşılamayacağını araştırmaktır. Bu çalışmada, Dünya Bankası verilerinden yararlanılmış, gelişimin tespiti için 2004 yılındaki e-devlet indeks değerleri ile yine aynı yıl gerçekleşen diğer sosyal ve ekonomik göstergeler arasındaki ilişki incelenmeye çalışılmıştır.Ülkelerin E-devlet sürecinde deneyimlerinden ve mevcut uygulamalardan ders alınması sağlıklı ve hızlı gelişim için yol göstericidir.Bu nedenle çoğu gelişmiş ülke örnekleri seçilmiş gelişme süreçleri ve elektronik uygulamaları hakkında bilgi verilerek, ülkeler nezdinde e-devlet kavramıyla amaçlanan hedefler, genel bir çerçeve ile ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca elektronik yapılanmanın ekonomik ve sosyal kalkınma açısından önemli olduğu vurgulanmış yeniden yapılanma sürecinin devlet vatandaş özel sektör ekseninde etkisi üzerinde durulmuştur. Dünya çapında farklı kurum ve kuruluşlar tarafından BİT alanındaki gelişmeleri ölçmek için hazırlanan değişik indeksler tanıtılarak, oluşturulma amaçlarından bahsedilmiştir. Ayrıca ülkemizin e-devlet süreci üzerinde durulmuş, elektronik alana taşınan kurumsal e-devlet uygulamaları ele alınmıştır.Bu çalışma ülkelerin e-devlet endeks değerleri ile ekonomik ve sosyal göstergeler arasında bir ilişki var olup olmadığını var ise derecesini ölçmeye yönelik bir araştırmadır. Elde edilen veriler, 0,01 0,05 anlamlılık düzeyinde bağımsız örneklemler ise t-testi ile analiz edilmiştir. Çalışmada e-devlet endeks değeri ile bazı ekonomik ve sosyal göstergeler arasında ilişki olduğu bazıları ile ise anlamlı bir ilişki olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Gelişmiş ülkelerin e-devlet endeks değerleri bazı ekonomik ve sosyal göstergeleri birbirine paralel ilerlemiştir.
Özet (Çeviri)
-Government Readiness Index is comparative numerical indicator produced by UN since 2003 to quantify development in countries' development in the area of ICT. Aim at this, with the development in ICT how the countries administrative and managerial structure affected and to determine the harmony effects on development period.The purpose of this study is to investigate whether there is a relation and connection between E-Government Readiness index and data acquired from the the areas of economic and social or not. In this study, have benefited from the datas obtained from the UN, to determine the development, e-government index rates realized in 2004 and economic and social indicators realized the same year were examined to be able to decide relationship with good efforts.To take lessons the countries experience in the e-government period is pathfinder for healthy and quick development. Reason for this most developed countries have chosen to be able to asses development period and to be informed about electronic service aplication.Furthermore with the concept of e-government, intention of countries make effort to put forth general perpective. In addition to, it was stressed that electronic settlement was important for the economic and social development and effects on government, citizen and private sector was emphasized on recontruction period. Indexes that are prepared to quantify development in the ICT areas by different public intitution and corporation were introduced then e-government period in our country was presented, e-government service aplication moved in electronic area was come up.This study was made to determine whether there is a relation between countries' e-government index values and economic, social values. if so degree of the relation can be quantify with this study. Acquired data were analyzed through independent sample t-tests at 0,01 0,05 significance level. At the end of the study it was discovered that e-government index value and some chosen economic, social values had relation and some of them has no good relation them. In other words e-government index values in developed countries have been moved to parallel to economic, social values.