Domates ve biber fidelerinde bakteriyel leke hastalığına (xanthomonas campestris pv. vesicatoria) karşı biyolojik ve kimyasal olarak sistemik dayanıklılığın uyarılması
Induction of systemic resistance by biological and chemical against bacterial spot disease (xanthomonas campestris pv. vesicatoria) on tomato and peper seedling
  1. Tez No: 339867
  2. Yazar: MESUDE FİGEN DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKOL DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Domates ve biber yetiştiriciliği yapılan yerlerde tarafıııdan oluştunılan bakteriyel leke, ekonomik bakımdan oldukça önemli bir hastalıktır. Bitkilerin toprak üstlü aksamında enfeksiyon yapan Xcv, uygun çevre şartları altıııda yaprak, meyve ve gövde üzerinde nekrotik lezyonlara sebep olarak verim ve meyve kalitesinde azalmaya neden olmaktadır. Bakteriyel leke hastalığın kontrolü patojenden arı tohum ve fide kullanımı, sanilasyon, dayanıklı çeşit kullanımı ve kimyasal uygulamaları içermekte ancak etkili bir kontrol sağlanamamaktadır. O nedenle hastalığın kontrolünde biyolojik savaş çalışmalarına ağırlık verilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, sera ortamınıda bakteriyel leke hastalığına karşı domates (OH 8245) ve biber (Marengo) ridelerinde sistemik dayalılılığı teşvik edilmesi için biyolojik ve kimyasal ajanlarını bitki gövdesine spreyi ve çeşitli yetiştirme ortamlarının kullanılması değerlendirilmiştir. Kompost, peat ve steril toprakta yetiştiıilen 4 haftalık domates ve biber fidelerine 7 gün aralıkla 2 kez biyokontrol organizmalar (nekrotik organizma X. c. pv. raplıaııi DC-91-1 ve nonpatojen organizma X. campesıris 19) ve bitki aktivatörü (aktigard CGA 245704) ile sprey edildikten sonra Xev i lOc ile inokule edilmişlerdir. Daha sonra, sera şartlarında 10 gUn inkübasyona bırakılan enfekteli bitkilerdeki hastalık gelişimi takip edilerek kullanılan yetiştirme ortamların ve muamele metodlarını hastalık şiddeti ve patojen bakterinin popülasyonu üzerine etkileri belirlenmiştir. Farklı yetiştirilen ortamlarındaki kontrol grupları değerlendirildiğinde, bakteriyel populasyon ve hastalık şiddetinde belirgin bir azalma (P< 0.01) tespit edilememesine rağmen kompost ve steril toprakta yetiştirilen bitkilerin peat'de yetiştirilenlere göre daha az hastalık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Xmıllıoıııoııos coıııpeslris pv vesicotorio is the pathogen of bacterial spot, and causes disease 011 all above-grouııd parts of peppcr aııd tomato plants, including leaves stern and fruiıS. Therefore, the pathogen may innicts importaııt eeonomie losses due to reduction in fruit yield and quality when environmendal conditions are favorable (warm and humid) for disease development. The disease has very important impact on pcpper and tomato production in Turkeyand other areas where these crops are grown. Management of this disease using traditional methods including the use of disease free seed, sanitation, cultural pratices, the use of disease resistant varieties, and chemical application were round not to be successrul!. Consequently, alternative methods such as biological control, Ilecd to be studicd. In 1996, this study was conductcd to deviop on ellective biological control method for bacterial spot of pepper and tomato. In this study, the ellect of three different planting mixes (sterile soil, compost and peat) and treatments with two potential bicontrol agents (nonpathogenic, X. compesIris 19; neerotizing X. coıııpeslris pv raplıoııi DC-91-1), and plant aelİvator (Actigard, CGA 245704) were evaluated for supression of bacterial spot disease severity and/or bacterial population on pepper (Marengo) and tomato (OH8245) which were inoculated with X. compesIris pv. vesicoıorio 1 ıoc, under greenhouse conditioıu;. The results indicated that plaııts grown on compost were displaying a little significantly less disease than those grown on other planting mixes, soil and peats although no significant differences was observed in the bacterial population of the plants grown all planting mixes. In addition, signifieantly less disease severity and baeterial populalion were obtained from bath peppcr and tomato planls treated willı eitlıer neerotizing orgaııism or plant activator, but not witlı nonpathogenie orgaııism.