Control of transplant height in tomato and cabbage using plant growth regulator prohexadione calcium
Bitki büyüme düzenleyicisi prohexadıone-calcıum ile domates ve lahanada fide boyunun kontrolü
- Tez No: 495377
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUSRET ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kaliteli fidelerin üretiminde önemli olan fizyolojik olayların ayarlanmasında bitki büyüme düzenleyicilerinin önemi gederek artmaktadır. Bu tez çalışması Prohexadione-calcium (Pro-Ca)'un, farklı konsantrasyonları (0, 25, 50, 75 ve 100 mg L-1) ve uygulama metotlarının (yapraktan ve topraktan), domates (Lycopersicon esculentum Mill) ve lahana (Brassica oleracea L. var. capitata) fidelerinin kalitesi ürerine etkilerini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Sonuçlar Pro-Ca uygulamalarının 25 günlük domates fidelerinde fide boyunu yapraktan uygulamada %14-44 oranında, topraktan uygulamada ise %33-53 oranında kısalttığını göstermiştir. 35 günlük domates fidelerinde bu oran yapraktan uygulamada %8-34 oranında, topraktan uygulamada ise %31-57 oranında gerçekleşmiştir. Pro-Ca uygulaması lahana fideleri üzerinde de de benzer etkide bulunmuş olup, yapraktan uygulamada %19-35 oranında, topraktan uygulamada ise %24-35 oranında kısalttığını göstermiştir. 35 günlük domates fidelerinde bu oran yapraktan uygulamada %26-41 oranında, topraktan uygulamada ise %37-46 oranında gerçekleşmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular düşük Pro-Ca konsantrasyonlarının verimde bir kayıp söz konusu olmadan biber fidelerinde aşırı boylanmanın kontrolü amacıyla kullanılabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The role of plant growth regulators is become important in modulating physiological responses that will eventually lead to producing high quality seedlings. This thesis project was conducted to compare the effects of various Prohexadione-calcium (Pro-Ca) concentrations (0, 25, 50, 75 and 100 mg L-1) and different application methods (foliar spray and soil drench), on the characteristics and quality of tomato (Lycopersicon esculentum Mill) variety (BT H2274) and cabbage (Brassica oleracea L. var. capitata) variety (Beyaz Lahana Bafra) transplants. The results showed that Pro-Ca reduced tomato seedling height by 14 – 44 % (foliar spray) and 33 – 53% (soil drench) for seedlings at age of 25 day-old plants. For tomato seedlings at age of 35 day-old plants the reduction was 8-33% (foliar spray) and 31-57% (soil drench). Applying Pro-Ca had similar effect of on cabbage seedling height; reduction by 19-35% (foliar spray), and 24-35% (soil drench) for 25 day-old seedlings. For 35 day-old cabbage seedlings the reduction was 26-41% and 37-46% for foliar spray and soil drench respectively. Pro-Ca applied either soil drench or foliar spray can be used in producing short seedlings of tomato and cabbage without affecting the productivity of the plant.