Adana İli Seyhan ve Yüreğir İlçelerinde tarım sektöründe mesleki örgütlenme ve sorunları üzerine bir araştırma
- Tez No: 33988
 - Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ YURDAKUL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1994
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 122
Özet
IV ÖZ Bu araştırmada, Adana İli Seyhan ve Yüreğir İlçelerinde bulunan ve Devlet kuruluşu olmayan Çiftçilerin Mesleki Örgütleri ile çiftçiler arasındaki ilişkiler incelenerek, çiftçilerin mesleki örgütlerine yönelik sorunları ve beklentileri ile Mesleki örgütlerinin ovadaki çiftçilerden beklentilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu çalışmada, incelenen çiftçilerin büyük çoğunluğunun bölgedeki mesleki örgütleri hakkında bilgi sahibi ve üye olduğu gözlenmiştir. Ancak bu örgütlerin bugünkü mevzuatının eskimiş, gelir kaynaklarının yetersiz, üyelerinin hak ve menfaatlerini yeterince korumaktan uzak olduğu çiftçiler ile bölgede tarım kesimine hizmet götüren kuruluşlar arasında yeterince koordinasyon sağlamadığı ve tüm bu nedenlerle mesleki örgütlerin yeterli ve etkili bir kurumsal yapı oluşturamadıkları anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research, the relationship between the non-state farm aims to reveal institutes in agriculture in Seyhan and Yüreğir regions in the province of Adana, and the farmers, the farmers' problems concerning professional organisations and their expectation, together with the expectations of organisations from the farmers in the plain. in this study, it has been observed that the big majority of the farmers investigated were knowledgeable about the professional organisations in the region and were also members. However, it has been understood that professional organisations could not constitute sufficient and influencial organisations stucture due to the fact that these organisations have outmoded laws, insufficient income are unable to protect the rights and interests of their members sufficiently, do not have the necessary coordination between themselves and the organisations supplying service to the agricultural sector in the region together with the farmers.