Adana-İçel İllerinde etlik piliç üretim ekonomisi
  1. Tez No: 33989
  2. Yazar: HÜLYA DONAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİNASİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ill oz Bu araştırmada, Adana ve içel illerinde faaliyet gösteren etlik piliç isletmelerinin ekonomik analizleri yapılmış, etlik piliç maliyetleri hesaplanmış ve bölgedeki etlik piliç işletmelerinin yapısal durumları ile ilgili sorunlar araştırılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar, işletmelerin teknik ve ekonomik yapıları arasında büyük farklılıklar olduğunu göstermiştir. işletme büyüklükleri, girdi temin edilen kaynaklar arasındaki fiyat farklılıkları, kapasite kullanım oranı ve yılda yapılan devre sayısı buna neden olarak gösterilebilir. Araştırma sonucunda işletme kapasitesi büyüdükçe, işletmede kullanılan yabancı işgücü miktarının hem mutlak hem de oransal olarak arttığı ve işletme masrafları içerisinde en büyük payın yem giderleri payı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this research, economic structure, economic result and the cost of fleshy chicken producing firms in Adana and içel provinces have been calculated. In addition economic problems of this sector have been examined. The results of these research show us that, there is a big difference between technical and economical structures of these firms. The sise of firms, price differences between input sources, the rate of capacity use and the number of period in a year caned be the reasons of this result. The findines of this research shows that when the capacity of firms grow up, the use of the number of foreign labour force grow up not only proportionally but also in absulate terms it was faund that the biggest proportional cost is the feed cost in vaniable costs.