Süreli yayınlarda (Antik Dekor, Art Dekor, Kültür ve Sanat, P Sanat, Sanatdünyamız, Tombak, Yeşilay dergileri) 'geleneksel Türk el sanatları' konulu makaleler
The articles on 'traditional Turkish handicrafts'in periodicals (Antik Dekor, Art Dekor, Kültür ve Sanat, P Sanat, P Sanat, Sanat Dünyamız, Tombak)
- Tez No: 339882
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tezhip Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 882
Özet
Bu çalışmanın amacı yayımlanmış ve yayımlanmakta olan Antik Dekor, Art Dekor, Kültür ve Sanat Dergisi, P Dünya Sanatı Dergisi, Sanat Dünyamız, Tombak Dergisi, Yeşilay adlı dergilerde yer alan geleneksel sanatlarımızla ilgili makale ve yazıları özetleyerek kronolojik bir sıra takip edilerek ile başvuru kaynağı haline getirmektir.Bu amaçla adı geçen süreli sanat dergilerinin yayınevlerine ulaşarak ilk sayısından son sayısına kadar temin edilmeye çalışılmıştır. Bulunamayan bazı dergi sayılarına da yayınevi arşivlerine girerek kopyalama sureti ile incelenmiştir. Kitabevleri, sahaflar ve kütüphaneler aracılığı ile kaynak taraması tamamlanmıştır.Yazı ve makalenin hangi dergiye ait olduğu, konusu, yazarı, sayfa sayısı ve fotoğraf sayısını düzenleyerek katalog halinde sıralanmıştır. Tez çalışması, öğrenci ve bu alanda çalışan araştırmacılara başvuru kaynağı haline getirilmiştir.Sonuç bölümünde çalışmanın genel bir değerlendirmesi ve varılan sonuçlar yer almaktadır
Özet (Çeviri)
This study aims to output a reference resource by summarizing and chronologically categorizing the articles and writings on traditional Turkish arts published in selected, some of which were in circulation and some are still in, periodicals and magazines such as Antik Dekor, Art Dekor, Kultur ve Sanat Dergisi, Sanat Dunyamiz, Tombak Dergisi and Yesilay.Reaching the publishing houses of the above-mentioned periodicals and magazines, the researcher sought to compile all the issues. Those missing issues were examined through their photocopied pages taken out from publishing houses? achieves. The resource screening was completed in publishing houses, second-hand bookstores and libraries.The subjects, authors, number of pages and photographs of the selected articles and writings and the titles of the periodicals and magazines released them are juxtaposed akin to a category like fashion. The entire content of the thesis is sorted out in need for a reference resource for the students and researchers of the field.The conclusion part contains a general evaluation of the study and the final remarks.