Ortaöğretim din kültürü ve ahlak bilgisi öğretim programlarında öğrenci kazanımlarının gerçekleşme düzeyleri (Van ili örneği)
The level of gain from religious culture and morals knowledge curriculum in secondary schools (Case study of Van province)
- Tez No: 339905
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH ALTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 365
Özet
Araştırmada Ortaöğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersini alan öğrencilerin Öğretim Programlarındaki Öğrenci Kazanımlarının Gerçekleşme Düzeylerine ne derece sahip oldukları ve bu yeterlik düzeylerinin bazı faktörlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır. Bu nedenle tezde, ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Teze konu edilen araştırma tek faktörlü bir desen olarak planlanmıştır. Araştırmanın evrenini Van İlindeki Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı olan ortaöğretim kademesindeki okullarda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini alan öğrenciler oluşturmaktadır. Ölçme aracı 900 öğrenci üzerinde uygulanması için dağıtıldı ancak 741 öğrenci ölçme aracına olumlu tepki vermiştir. Elde edilen verilen SPSS Programına girilerek ilişki ve fark testlerine tabi tutulmuştur. Veri toplama aracımız olan anket formunda, kişisel özellikleri belirlemeye yönelik 12 adet soru ile Ortaöğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini alan öğrencilerin kazanımlarının gerçekleşme düzeylerini belirlemeye yönelik 84 sorudan oluşan Ortaöğretimlerde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini alan öğrencilerin kazanımlarının gerçekleşme düzeyleri ölçeğinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study looks at to what extent students taking Religious Culture and Morals Knowledge courses in Secondary Education gain from the curriculum and whether their level of proficiency varies depending on certain factors. To this end, relational survey model has been used. The research has been planned as a single factor pattern. The population of the research is students taking Religious Culture and Morals Knowledge courses at Secondary Schools administered by the Ministry of Education in Van Province. The evaluation tool was distributed to 900 students, but only 741 of them responded positively. The collected data was entered into SPSS Program and was applied relation and difference tests. The data collection tool questionnaire form is composed of a scale indicating the Level of Gain of Students taking Religious Culture and Morals Knowledge courses in Secondary Education that contains 12 questions enquiring about personal characteristics and 84 questions enquiring about the level of gain of students taking Religious Culture and Morals Knowledge courses in Secondary Education.