Ceza muhakemesi hukukunda tutuklama
Arrest at criminal procedure law
- Tez No: 339904
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSA DÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Suçlu olduğu konusunda kesin bir hüküm bulunmayan ancak, suçu işlediği yönünde kuvvetli şüphe bulunan kişinin ceza muhakemesinin gerçekleştirilebilmesi ya da muhtemel bir mahkumiyetin ileride yerine getirilebilmesi için hakim kararı ile geçici olarak hürriyetinin sınırlanması olarak tarif edebileceğimiz tutuklama kurumu ceza muhakemesi hukukunda önemli koruma tedbirlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.Koruma tedbirlerinden biri olan tutuklamadan beklenen amaç; sanığın yargılama sırasında el altında bulunmasını, ceza yargılaması organlarının yargılama konusu olayı ve buna ilişkin olguları karartılmadan sağlıklı bir biçimde saptamasını ve cezanın yerine getirilmesini sağlamaktır.Tutuklama tedbirinin kişi hürriyetini ağır bir biçimde sınırlandırması ve ağır bir tedbir olması nedeniyle tedbire karar verilmeden önce özenli ve dikkatli olunmalıdır. Tedbire hükmedilebilmesi için kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olgular ile birlikte şüpheli veya sanığın kaçması, saklanması veya kaçacağı şüphesini uyandıran somut olgular ile delillerin karartılması hususunda kuvvetli şüphe bulunmalıdır. Bu şartların gerçekleşmesi durumunda ayrıca tutuklama ile verilmesi beklenen ceza ve güvenlik tedbiri arasında orantılılık bulunmasına da dikkat edilmelidir. Güdülen amaca ulaşmak için bireye daha az yükümlülük getiren birey hak ve özgürlüklerine daha az müdahale sonucunu doğuran daha hafif bir tedbir ile aynı amaca ulaşmak mümkün ise bu hafif tedbir ile yetinilmelidir. Bu bağlamda tutuklamanın alternatifi olarak adli kontrol tedbiri karşımıza çıkmaktadır. Adli kontrol kurumu kişiyi özgürlüğünden yoksun kılmamakla birlikte verilen yükümlülüklerle gözlemeyi ve denetlemeyi olanaklı kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The arrest measure which can be defined as the circumscription of freedom on a temporary basis with a judge decision in order to serve a possible sentencing in the future or undertake the criminal judgment of a person who is strongly suspected of committing a crime but remaining without a definite sentence for being guilty, appears as one the important preventive measures in the criminal code.The expected purpose of arresting as a protective mesaure is to keep the accused handy during trial, and ensure that the penalty trial agencies can successfully assess the focus event of the trial without its related case elements being tainted and the sentence is carried out.As the arresting measure is a substantial precaution and restricts the personal freedom heavily, before making a decision on this element it is necessary to be attentive and careful. For deciding such a measure, there have to be the facts which show strong crime suspicion with doubts about the possibility of the suspect or accused running away, hiding or suspicion for blanking out the evidence. In the case of such circumstances being materialızed, there has to be balance between the arrest measure and the expected penalty and security measure. For achieving the purpose, if possible, the lighter measure which ascribing less provision to the person and less intervention to the individual rights and freedom should be opted for. In this context the judicial checking measure appears to be the alternative of the arrest, the judicial checking organization enables the possibility of obervation and control with given validities of not preventing the person from his freedom.