Samsun İli Taflan Beldesi kullanılmış su uzaklaştırma-arıtma sistem araştırması
  1. Tez No: 33991
  2. Yazar: HALİL TERZİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN NURİ ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, Samsun ilinin 20 km batısında, Samsun-Sinop yolunun kenarında kurulmuş olan Taflan beldesinin kullanılmış su uzaklaştırma ve arıtma sistemi için projelendirme çalışması yapılmıştır. Mevcut teoriler ve bölgesel veriler kullanılarak gerekli atık su toplama sistemi araştırılmış, en ekonomik olan çevre kirliliği oluşturmayan sistem seçilmiş ve planlanmıştır. Genelde İller Bankasının konuyla ilgili kriterlerine uygun olarak yapılan boyutlandırma ile çözüm elde edilmiştir. Yapılan araştırma ve incelemeler sonucunda bölgede yağmur suyu kanal sisteminin gerekli olmadığı düşünülmüştür. Ana caddelerde açık kanal sis temi ile yağmur sularının bölgedeki dereye ve denize verilmesinin daha ekonomik olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT In this study, the wastewater collection and purification system of Taflan has been designed. Taflan town is located at 20 km west of Samsun City, and on Samsun-Sinop State Highway. By using present theories and regional data, necessary wastewater col lection system has been investigated and the most economic system which doesn't cause environmental pollution has been selected and designed. In general, the solution has been obtained by designing which are made in accordance with related criteria of Drovincial Bank. According to the field data and calculations, the stormwater collection system is not necessary for the town. The Stormwater of the town center and surrounding areas can be dischorged by the stream that is situated in the town center.