Göksu deltasındaki bazı bitkilerin çeşitli ekolojik özellikleri yönünden incelenmesi ve toprakların karbon, azot mineralizasyonu
- Tez No: 33990
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ DARICI
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 1994
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Göksu Del-tasx İçel'in 80 km batısındaki 14 000 hektarlık bir alanı kapsamaktadır. Bu alan 2.3.1990 tarihinde özel Çevre Koruma Bölgesi tespit ve ilan edilmiştir. Bu çalışma ile ülkemizdeki doğal vejetasyon alanlarındaki az sayıdaki mineral azot çalışmalarına katkıda bulunulmuştur. 10 farklı bitki toprağına ait analizler gerçekleştirilerek iklim koşullarının baskın etkisi vurgulanmış ve değerler karşılaştırılmaya çalışılmıştır. Alan Göksu nehrinin getirdiği alüvyonlardan oluşmuş olup încekum burnu ile Akdeniz'e uzanmaktadır. Alandaki flor istik çalışma ilk kez Uslu tarafından gerçekleştirilmiş olup bu listeye tarafımızdan katılan bitkiler de vardır. Alanda karbon içeriği açısından en yüksek değerlere tüm yıl içinde Phragmites 'te rastlanmış, bunu sırayla Juncus, Myrtus Paliurus ve Ononis izlemiştir. Azot açısından topraklar oldukça fakirdir. Tuzluluk değerleri Phragmites ve sonra Juncus 'ta yüksektir, diğer 3 toprak hemen aynı değerde az tuzluluk göstermektedir. CaCÖ3 (%) bakımından tüm örnekler 0,48-1,4 sınırları arasındadır. Kireç oranları değişken olup pH açısından ise hemen hemen aynı değerleri göstermektedirler (en az 7,7-en çok 9,8). Genellikle total azot oranlarına paralel olarak azot mineral izasyonu ortaya çıkmaktadır. Topraklar bünyeleri açısından değerlendirildiklerinde stabil düzlükteki Ononis toprağı ve kum tepeleri üzerindeki Paliurus ile Myrtus toprakları benzer özelliklere sahipken yine Akgöl kıyısındaki düzlükteki Juncus ve hemen kıyıdaki Phragmites toprakları aralarında benzer özellikler göstermektedir. Bu benzerliğe karşın herbirindeki analiz sonuçları kendine özgü ve farklı mevsimsel değişiklikler sergilemektedir. Bunlar toprakların kimyasal değerlerinde kendini hissettirir. Periodik bir denge yıldan yıla devam edip gider. Bu dengenin bozulması dışarıdan yapılacak mudahe le le r e bağ 1 id ir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Göksu Delta is an area of 14 100 hectars, 80 kins, west to tçel. This area has been declared as a Conservation Area on March 2.1990. With this study, help is provided for the natural vegetation areas, which are rarely found especially the ones containing mineral nitrogeneous researches. In this study, some analysis of 10 different soils are done and the dominant effect of climate conditions are emphasised. According to this study the found values are compared. The area is formed by aluvial soils brought by Göksu river (height 0-5mts.). And it leads to the Mediterranean by IncekuiQ headland. The first floristic research is done by Usluin 1977 and some diferent plants is listed by us. The highest values of carbon percentage is found at Phragmites throuh all year. In percentage order, Juncus, Myrtus, Paliurus and Ononis follows this. Salinity ratios are high in Phragmites and Juncus. Other three kinds of soils, stable Ononis, Myrtus and Paliurus have the same ratio of saltiness. (S(%o)=0,2). Conductivity goes to salinity as same. All samples related to CaC03 are between 0,43-1,4. Ratios of chalk are variable. They have approximately the same values as for pH degree (min.7,7-itiax. 9,8). Especially total nitrate values is same N- mineralization values and C-iaineralization values is opposite to this. In possible humidity and centigrate, mineralization will be done perfect in September and November. If organic matter can be able to use. When soils are discussed according to their structures Ononis soil a flat stable ares and Paliurus soil on sand hills and Myrtus soil have approxietely the some characteristics Juncus soil which is found at tide field near Akgöl lake and Phragmites soil, found at the beaches of Akgöl lake have have nearly the same charasteristics. These variaties are experimented in chemical analysis values. A periodic balance is attended year to year. But this ecological balance can destroyed by human effect.