Conservation of cultural heritage on Alaeddin Hill in Konya from the 19th century to present day
19. yüzyıldan günümüze Konya Alaeddin Tepesi'ndeki kültürel varlıkların korunması
  1. Tez No: 339917
  2. Yazar: MUSTAFA ÖNGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR BAKIRER, YRD. DOÇ. DR. GÜLİZ BİLGİN ALTINÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Tarih, Architecture, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
Bu tez, Konya Alaeddin Tepesi ve yakın çevresindeki arkeolojik ve mimari mirasın, ve kültür mirası bağlamında bahsi geçen bu alanın koruma tarihini tartışmaktadır. Bu tartışmadan amaç, arkeolojik ve mimari mirasın katmanlı bir yapıda mevcut olduğu kentsel alanlarda koruma kararları alınmadan evvel bu tezdekine benzer bir çalışma yapılması gerektiğini vurgulamaktır. Hazırlanan bu tezde gelecekte yapılabilecek buna benzer çalışmalar için bir yöntem önerisi de getirilmiştir. Tartışılan dönem 1867'de yangın sonrası şehrin dokusunda ilk değişikliklerin meydana gelişinden 2009 yılına kadar uzanan süreci içermektedir. Bu süreç kırılma noktaları olarak kabul edilen bazı önemli tarihlerle çeşitli alt dönemlere ayrılarak tartışılmış, tartışılan her dönemde koruma ile ilgili olaylar bileşenleriyle beraber ele alınmıştır. Tez, incelenen süreçler ve uygulanan yöntemin tartışıldığı nihai tartışma bölümüyle sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents and discusses the conservation history of the archaeological and architectural heritage on Alaeddin Hill in Konya, its close surroundings, and the mentioned area itself as the cultural heritage. The aim of this discussion is, to emphasize the necessity for the preparation of studies like this one before the decision making processes in the urban areas, where the archaeological and architectural heritage are located in a multi-layered structure. This thesis also comprises a methodology proposal for similar studies of the future. The discussed period begins in 1867 dated fire, which resulted in changes in the urban fabric of Konya, and extends to 2009. This period is divided into seven sub periods for this discussion by some significant dates, which are accepted as breaking points, and different types of conservation related events are studied with their components. The thesis ends with the postscript, in which the studied processes and the applied methodology are evaluated.