Change of urban image with demands of contemporary tourism: The case of Batumi
Çağdaş turizmin talepleri doğrultusunda kent imajlarının değişimi: Batum örneği
  1. Tez No: 339926
  2. Yazar: BURCU TERAKYE ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F. CANA BİLSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Turizm, Architecture, Tourism
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günümüzde kentler, kendileri için yaratılan imajlarla ticari ürünler gibi sunulmakta; kent isimleri rekreasyon, eğlence ve kültür etkinlikleri ile özdeşleşen markalara dönüştürülmektedir. Bu sürecin baş aktörü turizm endüstrisidir. Turizm endüstrisi ile yapılı çevrenin şekillendirilmesi arasındaki ilişkinin incelendiği bu çalışmada Batum şehri örnek olarak kullanılmıştır. Kentin turizm açısından daha cazip hale getirilmesine yönelik uluslararası zincir otel inşaatları, kamusal alanların rejenerasyonu ve plaj bölgesinin canlandırılmasını da kapsayan yoğun inşaat faaliyeti sürmektedir. Özellikle komşu ülkelerden turistlerin ilgisini çeken bir turizm kenti olarak uzun bir tarihe sahip olan kent bir tüketim mekanına dönüşme yolunda hızla değişmektedir. Turist bölgeleri tanımlama, tarihi değerlerin metalaştırılması, soylulaştırma ve belirli görme biçimleri sağlamak amacıyla mekanların dönüştürülmesi süreçlerini de içeren bu değişim, tüketim kültürünün turizmdeki yansımasını ortaya koyar niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The cities are being presented as commodities with their constructed images. Their names are being transformed to brand names, of entertainment, culture etc. Tourism industry is the main actor of this process. In my study on the relationship between tourism industry and its effects on the built environment of the city, the present study focuses on Batumi, a resort city of Georgia. A massive construction activity is being conducted in the city aiming to create tourist attractions, which include the creation of international chain hotels, beautification of public spaces and regeneration of the beach line. The city of Batumi, which has a long history as a port city and also as a resort mainly attracting tourists from the neighboring countries to Georgia, is undergoing a rapid change that transforms the city into a space of consumption. This change, including creation of tourist enclaves, commodification of heritage, gentrification and refashioning the city to create particular ways of seeing reflects the impact of consumption culture on tourism.