3.trimester gebeliklerinde rekto-vaginal florada group b streptokok kolonizasyon sıklığını ve bu sıklığa etkı eden etkenlerın araştırılmasi
  1. Tez No: 339927
  2. Yazar: DURDANE YANGAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİĞRACİ TOSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
VII ÖZET Amaç: Bu çalışmada Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Polikliniğine başvuran 3. trimester anne adaylarının dosyaları Group B Streptokok kolonizasyon sıklığının hesaplanması ve bu sıklığa etki eden etkenlerin tesbit edilmesi açısından retrospeftif olarak tarandı. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma fakültemiz etik kurulunun 31.05.2012 tarih ve B.30.2.ODM.0.20.08/96 sayılı kararına uygun olarak başlatıldı. 01.01.2012-30.04.2013 tarihleri arasında çalışmaya On Dokuz Mayıs Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine başvuran 158 sayıda anne adayı alındı. İdrar kültüründe üreme saptanan ve daha öncesinde GBS ile infekte bebek doğurma öyküsü olan annerin dosyaları araştırma dışında bırakıldı. Hastaların dosyaları, yaşları, önceki obstetrik bilgileri, gebelik haftaları, hastaneye başvuru nedeni, eğitim seviyesi, mesleki durumu, gebelik öncesi korunma yöntemleri ve sigara içip içmedikleri; ve bu etkenlerin grup B streptokok taşıyıcılığı üzerine etkisisinin olup olmadığının saptanması yönünden retrospektif olarak tarandı. İstatiksel değerlendirme için Chi-Square ve Mann Whitney U testleri kullanıldı. Her hastadan vajinal ve rektal bölgeden alınan sürüntü örnekleri, mikrobiyoloji laboratuarına gönderildi. Labrotuarda kanlı ve spesifik besiyeri olarak Granada TM agara (Biomerieux Fransa) ekimleri yapılarak 18-24 saat süreyle ve 35-37 derece?de inkübasyona bırakıldı. İnkübasyon sonunda plaklar değerlendirildi. Kanlı agarda beta hemoliz yapmış koloniler strep latex testi yapılarak (Slidex, Strepto Plus, Biomerieux Fransa) ve vitek2 (biomerieux Fransa) cihazı kullanılarak tiplendirildi. Çalışmanın Bulguları: Çalışmaya alınan hastaların yaşları 16 ile 44 arası değişmekte olup, ortalaması 27.96 idi. Hastaların 139?u (%88) 35 yaş altı, 19?u (%12) 35 yaş üstü grubundaydı. Gebelik ortalamaları ise 34.7 olup, %15.2?si 32 hafta altı, %25.3?ü 36 hafta üstü ve %59.5?i ise 32-36. hafta arlığında idi. Hastaların %4.4?ü sigara kullanırken, %95.6?sı kullanmamaktaydı. Gebe kadınların gebelik öncesi %77.9?u korunmuyor iken, %22.1?i OKS, VIII RİA, kondom veya koitus interruptus yöntemlerinden herhangi biri ile korunuyordu . Çalışma grubunun %86.7?si ev hanımı, %13.3?ü çalışan idi. Hastaların %5.2?sinin okuma yazması yok, %61?i ilköğretim, %33.8?i lise ve yüksek okul mezunu idi. Hastaların 104?ü (%65.8) rutin kontrol amaçlı, 26?sı (%16.5) preterm eylem, 28'i (%17.7) EMR tanılarıyla hastanemize başvurmuştu. Anne adaylarının 34?ü (%21.5) sezaryen, 46?sı (%29.1) normal doğum, 4?ü (%2.5) hem sezaryen hem de normal yolla daha önceki doğumlarnı yapmış iken, 74 kadın (%75) henüz hiç doğum yapmamış idi . Taranan 158 kişilik hasta grubunda, 3 (%1.89) gebe kadında vajinal, 1 kadında (%0.63) hem vajinal hem de rektal olmak üzere toplamda 4 (%2.53) hastanın sürüntü kültüründe üreme olduğu saptandı. GBS kolonizasyonuyla yaş, meslek, gebelik öncesi korunma yöntemi, eğitim seviyesi, önceki gebelik ve doğum sayları ve sigara içip içmemek arasında bir ilişki gözlenmedi. GBS kolonizasyonunun erken doğum, erken membran rüptürüyle arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Sonuç: Çalışmamızda tesbit edilen GBS pozitifliği sıklığı, ülkemizde yapılan diğer çalışmalardaki GBS sıklığı prevelansı ile benzerlik göstermiştir. Bu nedenle GBS?nin yenidoğanlar üzerindeki olumsuz etkilerini önlemek için , gebeler son trimesterde GBS yönünden taranmalı ve pozitif olan gebelere kemoproflaksi uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
X ABSTRACT Objective: In this research, İt is retrospectively searched that the files of the mothers ,resorting to On dokuz mayıs university medicine department policlinic, as to estimate streptococcus colonization? s density of Group B and to identity the factors effecting this density. Appliances and method : Our research is launched in accordance with the decissions of our Faculty Ethic Committee. ın this research, 158 mothers who resorting to On dokuz Mayıs University obstetrics and gynecology clinic are analysed in the dates of between 01.01.2012 and 30.04.2013. The patients with GBS bacteriuria anytime during the current pregnancy and positive history of birth of an infant with early-onset GBS disease before are not taken into this search. The patients files are retrospectively inquired in terms of their ages, obstetric informations, weeks of gestations, reasons for application to the hospital, education status, professional status, modality of contraception and smoking or not; having an effect on group B streptococcus surrogate or not. In the statistical evaluation, Chi-Square ve Mann Whitney Test are used. The samples taking from vagina and rectal area are sent to microbiology laboratory. As bloody and special media, Granada TM Agar (Biomerieux Fransa) cultivation is done and it is left to incubation for 18 or 24 hours in degree of 35- 37 in the laboratory. At the end of the incubation, plaques are evaluated. In bloody agar, colonies doing beta hemolyzs are classified by the help of strep latex test (Slidex, Strepto Plus, Biomerieux Fransa) and with vitek2 (biomerieux Fransa) equipment. Results: The ages of the patients are between 16-44 and average age is 28.1 (+ 5.7) . 139 (39 %) of the patients are under the age of 35 and 19 (12 %) is upper the age of 35. Gestational week?s average is 35.1 (+2.7) 34.7 ; 24 pregnant women (15.2 %) are under 32 weeks of gestation, 40 pregnant women (25.3 %) are > 36 weeks of gestation and 94 pregnant women (59.5 %) are between 32-36 weeks of gestation. While seven of patients (4.4 %) are smoking, X 151 of patients (95.6 %) are not smoking. While 124 of expectant mothers (77. 9 % ) are not having contraception before pregnancy, 34 of expectant mothers (22.1 %) are using protection with any of methods as RİA, Condom, Coitus interrüptus or oral contraceptive pills. 137 of patients (86. 7 ) are housework and 21 of patients (13.3%) are working. 5.2 % of patients are not literate, 61 % graduated from primary school, 33. 8 % graduated from high school and university. 65.8 of the patients applied to the hospital for routine control, 16. 5 % for preterm lobar, 17.7 % with PROM diagnosis. While 34 of the expectant mothers (21.5 %) have caesarean section, 46 (29.1 %) have vaginal delivery and 4 ( 2.5 %) have both caesarean section and vaginal delivery ; 74 pregnant women (75% ) don?t have anydelivery before. 158 patients taking in to consideration for the research, culture of vaginal was pozitive at 3 patients, culture of both vaginal and rektal were pozitive at 1 patient (0.63 %) . It is identified that there is no relationship between GBS and age, job, contraception method, education status, pregnancy and birth numbers, smoking or not. In addition to this , It is determined that there is no significant relationship between GBS colonization and preterm lobar or PPROM. Conclusion: The pozitive frequency of GBS is ascertained in our research resembles to the frequency of GBS determined in other endeavours in our country. So ,the pregnants should be scanned for GBS in last trimester, and intrapartum chemoprophylaxis should be dispensed to the positive pregnants in order to prevent negative effects of GBS on new borns.