Yerli kahverengi yumurtacı hibrit ve ebeveynlerinde yumurta verimi ve kalitesinin yabancı hibritlerle karşılaştırılması
- Tez No: 33996
 - Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ÖZEN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1994
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 137
Özet
Ill ÖZ Bu araştırma yerli kahverengi yumurtacı iki ebeveyn hat (G91. Ss»x) ve bunların hibritleri (H2) ile Hisex Brown (Hi) ve Ross Brown (H3) hibritlerinin verim ve kalite özelliklerini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Ayrıca, üzerinde durulan karakterler arasındaki ilişkiler araştırılmış, yerli ebeveyn hatlarının melez döllerinde heterosis düzeyleri belirlenmeye çalışılmıştır. Hatlar arasındaki farklılıklar yanında, yaş ve kümes içi iklimsel çevre etmenlerinin verim ve yumurta kalitesi üzerindeki etkileri de incelenmiştir. Üzerinde durulan 26 karekterden 8 tanesinde (yumurtlama dönemi yaşama gücü. Kılavuz yum. yaşı. % 5 verim yaşı, % 50 verim yaşı, civciv çıkış ağırlığı, 8. hafta sonu canlı ağırlığı, % 50 verim yaşı canlı ağırlığı ve kırık-çatlak yumurta oranı) yerli ebeveynler. 4 tanesinde (şekil indeksi, özgül ağırlık, kabuk kalınlığı ve kabuk ağırlığı) yabancı hibrit Ha., 4 tanesinde (piliç dönemi yaşama gücü, yumurta ağırlığı, yüzey alanı ve sarı renk tonu) yerli hibrit H2. 2 tanesinde (Kan ve et lekesi) diğer, yabancı hibrit H3 en iyi performansı gösterirken. 8 tanesinde de (civciv dönemi yaşama gücü, %5 verim yaşı ve 72. hafta sonu canlı ağırlığı, yumurta verimi, kırılma mukavemeti, ak ve sarı indeksleri ile Haugh birimi) hatlar arasındaki farklılıklar önemsiz bulunmuştur. Yaş. bütün kalite özelliklerinde önemli bir faktör olarak belirlenirken, hat x yaş interaksiyonları da genelde önemli çıkmıştır. Dış ve iç kalite özellikleri için hesaplanan 187 korelasyondan 145' i, verim özelliklerine ait 91 korelasyonun 25' i, bazı çevresel faktörler ile kalite özellikleri arasındakiIV 48 korelasyonun 33'ü önemli çıkmıştır. Bu sonuçlar bize çeşitli kalite özellikleri arasında genelde yakın ilişkiler bulunduğunu ve bu özelliklerin çevresel faktörlerden fazlaca etkilendiklerini ortaya koymaktadır. Sonuçların ayrıntılarına inildiğinde, son yıllarda geliştirilen yerli hibritlerin yabancı emsalleri karsısında çok büyük eksikliklerinin kalmadığı görülmektedir. Yerli hibrit (H2)'nin Türkiye'de çok yaygın olarak kullanılan (Hx) hibriti ile yakın sonuçlar vermesi, diğer yabancı hibrit (H3)'ten daha iyi performansı göstermesi bunu kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT This research was conducted in order to compare the production and egg quality characteristics of Hisex Brown (Hi) and Ross Brown to the domestic parental lines (Gs>a,S»i) and their hybrids (H2). In addition, production and quality traits were investigated. Furthermore the degree of heterosis in the hybrids of domestic lines was determined. Besides the differences among the lines, the effects of age and climatic conditions of the poultry house on production and egg quality were studied. Depending on the data, the differences among the Lines for the 26 characeristics evaluated can be summarized as fallows: Domestic Lines for 8 characters (liveability for laying period, age at first egg, 5 % production age, 50 % production age. hatching weight, live weight at 8 th week, live weight at 50 % production age and the rate of cracked eggs), a foreign (Hx) hybrid for 4 characters (shape index, spesific gravity, shell thickness and shell weight), domestic hybrid (H2) for 4 characters (liveability during the 8-22 weeks, egg weight, surface area and egg yolk yellow tone), the other foreign hybrid (H3) for two characters (blood and meat spot) indicated the best performance, while the differences among the lines for 8 characters (liveability during the 8-22 weeks, live weight at 5 % production age and at 72 th week, egg production, breakage strength, albumin and yolk indexes, Haugh unit) were found no significant. Age had been an important factor in terms of all criteria; whereas Line x Age interactions generally were also important.VI 145 correlations of 187 calculated for external and internal quality characteristics were significant, while only 38 of 124 for production traits. and 55 of 159 for between some environmental factors and quality characteristics. It appears that there were close relationships among the quality characteristics generally and they were affected by the environmental factors. The data obtained, indicated that there were no significant differences between the domestic and the foreign hybrids tested. This was confirmed by the facts that, domestic (H2) hybrid and a foreign (Hi) hybrid showed very close performance, while domestic (H2) hybrid better than the other foreign (H3) hybrid.