Tecelli'nin gül-endam u kecib mesnevisi (inceleme/metin )
Tecelli's gul-endam u ke'id masnavi̇ (textual-analysis)
  1. Tez No: 339982
  2. Yazar: MEHMET ALİ YILDIZTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Rıfat KÜTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Edebiyatımızın tekamül seyri içerisinde nice şair ve edipler gelmiş geçmiş bunların bir niceleri tarihin karanlık sayfalarında maalesef gömülü kalmıştır. Tecelli de bu bahse konu şairler arasında yerini almış şairlerdendi. Bir vesileyle, tek nüsha olduğunu düşündüğümüz Gül-endam u Ke'ib Mesnevisi'ne zor da olsa ulaştık. Şairi Tecelli halekında kaynaklarda hiçbir bilgi bulamadığımız bu mesnevi baş tarafından bir veya birkaç varale eksik haliyle ı 71 ı beyit olup, H. ı 070/M. ı 654 tarihinde yazılmış ve bizim tahminierimize göre devrin padişahı 4. Mehmet' e taledim edilmiştir. Şairin mesnevi içerisinde de değindiği üzere eser Taşlıcalı Yahya'nın Şah u Geda mesnevisine nazire olarale yazılmıştır. Eser, devrinin mesnevi geleneğine uygun ve dil özellikleri bakımından da Türkçenin o dönemlerdeki kullanılışı ile ilgili bizlere fikir vermesi bakımından ehemmiyeti haizdir. VI Tecelli'nin Gül-endam ile Ke' Ib adlı mesnevisini, inceleme ve metin olarak ortaya koyan bu çalışma, giriş bölümü ile birlikte dört ana bölümden oluşmaktadır, Giriş bölümü Gül ile Bülbül mesnevilerinin menşeini, Türk ve Fars Edebiyatı'nda Gül ve Bülbül mesnevisi konusunu ele aldıktan sonra mesnevimizin şairi Tecelli'nin hayatını, sanatını, eserini ve kullandığı mahlasları irdelemektedir. 1. Bölüm Gül-endam ile Ke' Ib mesnevisinin tanıtılmasına, iç ve dış yapı olarak incelenmesine ayrılnnştır. 2. Bölümde ise eserin nazire olarak yazıldığı Taşlıcalı Yahya'nın Şah u Geda mesnevisi ile karşılaştırması sunulmuştur, 3. ve son bölümde ise Gül-endam ile Ke' Ib mesnevisinin transicribe edilmiş metni ile bu metne ait dizinler ve sözlükler verilmiştir, Konunun veriliş biçimi, bazı bölümlerin sunuluşu, içerisindeki 59 gazel tema bütünlüğü gibi birçok yönden kıymete haiz bir eser olan Gül-endam ile Ke' Ib Mesnevisi, edebiyat dünyarmza kazandırmaktan gerçekten zevk aldığınnz bir eser olmuştur,
Özet (Çeviri)
There have been a lot of poets and experts of literature in the progress of our literature. Unfertunately some of them couldn't exist in literature history. Tecelli was one of the poets who were mentioned but we were able to find Gulendam u Ke'tb's Masnavi asa single copy This masnavi w hi ch w e couldn 't find anything about its poet consits of 1711 disiches that is lock of leaves from the begining was presented to padisah 4th Mehmet in M.1 070/M 1654 according to o ur predictions. The work of this poet was written as asatire to Taşlıcalı Yahya's Şah u Geda Masnavi. It has great importance of giving aspects about the usage of turkish in that age. This work consists of fo ur main ports w hi ch is about Tecelli' s Gül-endam and Ke'ib Masnavi. In the introduction part; the poet of this masnavi explains Tecelli's life, work of art, nicknames and the root of Gül and Bülbül masnavi under the title of“Begining”after handling Gül and Bülbül Masnavi in Turkish and Persion literatures. In the first part; there is an introduction of Gül-endam and Ke'ib Masnavi and research of in and out of structure in the second part; there is a presentation of companing with Taşlıcalı Yahya' s Şah u Geda Masnavi written as a satire. In the third part; in this last part; there is a text which was transeripted and words and lines related to this text. Gül-endam and Ke'Ib Masnavi becames one of the most enjoyable works in our literature world. It's well worth of it's presentation of style, giving some parts and enity of theme of 59 lyric poems.