İşletme etiğinde sinizm ve işgören performansı arasındaki ilişki: İstanbul'da tekstil sektöründe çalışanlara yönelik bir uygulama
The relationship between cynicism and employee performance in business ethics: an application for the employees in textile sector in Istanbul
  1. Tez No: 339984
  2. Yazar: ARZU ÇOTUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Örgütlerde alınan etik dışı kararlar, yönetimin işgörenlere ayrımcı yaklaşımı, işyerinin samimiyetsiz ortamı, işyerindeki değişim, güçlü olmayan örgütsel iklim, sinizm diye adlandırılan ve çalışanlarda örgüte karşı nefret, endişe duygularını oluşturan ve örgüte yönelik uç noktalarda kötüleme, eleştirme eğilimini ortaya çıkarmaktadır. Bu tez çalışmasıyla, örgütsel sinizmin ve işgören performansının öncülü olarak işletmede etik kavramı irdelenmeye çalışılmıştır. Çalışmada örgütsel sinizm, işgören performansı ve işletme etik dışı kararları arasındaki etkileşimi incelemek üzere, tekstil sektöründe çalışanların etik algılarını ölçmek için İstanbul'da tekstil sektöründe bir alan çalışması yapılmıştır. Yine bu çalışmada alan araştırma yöntemlerinden anket uygulaması yapılmıştır. Verilerin elde edileceği anket hazırlanırken literatür taranmış, en uygun ölçekler tespit edilip 7'li Likert tarzında tekstil sektörü çalışanlarına sunulmuştur. Ayrıca anket çalışmasından elde edilen veriler“SPSS”programında değerlendirilmiş olup, regresyon analizi, korelasyon analizi, faktör analizi ve karşılaştırmalı analizler yapılmıştır. Çalışmanın sonunda örgütlerde etik değerlerin olmaması ve sinizm olgusu çalışan performansını yüksek oranda etkilediği görülmüştür. Başka bir ifade ile çalışanların işletmelerine sinik bir tutum geliştirmelerinde ve işletme performanslarına etkilerinde, alınan işletme yönetiminin etik dışı kararlarının güçlü bir etmen olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Unethical decisions taken in organizations, discriminatory approaches of management towards employees, insincere atmosphere of business, changes in business, weak organizational climate, reveals tendency to build hatred and concern of employee towards organization, and detracting, critics extremely towards organization and this called as cynicism. In this thesis study, ethics concept is tried to be examined as being initial of organizational cynicism and employee performance in business. In the study, upon examine the interaction between organizational cynicism, employee performance and unethical decisions in organization, a field survey has been carried out in textile sector of Istanbul in order to measure ethical perception of employees working in textile sector. Questionnaire, one of field survey methods, was conducted in this study. Literature was searched; best scales were determined and submitted in 7 point Likert scale to employee working in textile sector while preparing the questionnaire. Additionally, data obtained from questionnaire study were evaluated in“SPSS”program, and regression analysis, correlation analysis, factor analysis and comparative analysis were performed. With this study, it has been observed that the cynism belief and lack of ethical values in organisations considerably affect worker's performance. In other words, it has been determined that unethical decisions taken in business play a great role for employees in developing a cynical attitude towards business and their effects on business performance.