Sağlık hizmetlerinde kalite iki eğitim hastahanesinde karşılaştırmalı bir araştırma.
Quality in health care sicrvjsi<:s a conipanitivc rcscarch \vith in two traiiiiiig iiospital
  1. Tez No: 339993
  2. Yazar: HÜMEYRA ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL ERCİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Son yıllarda artan rekabet koşulları, hizmet sektürümlc tiikclici gereksinimlerinin en üst düzeyde karşılanmasını zorunlu kılmıştır. hizmet işletmelerinin pazarda başarılı olabilmeleri ve rekabet avantajı sağlayabilnıclcri i,·in · rekabet unsuru olarak liikctici odaklı kalite çalışmaların gerekli olduğu ortaya çıkmıştır. Kalite çalışmalarının gerekliliğinin hissedildiği hi,JıH.:t sektiirlcrindcıı lıirisi de sağlık scklürüdür. Sağlık sektörü, insan sağlığı ilc ilgili sorunlara ,·üzüııı On:tikn ve insan-insana ilişkinin yoğun olarak yaşandığı bir scklürdiir. Bu nedenle sağlık sektöründe yiiriiliilcıı faaliyellerde kalitenin ön planda olıııası ve tüketici yüıılii davranılıııası gcn.:kıııcktcdir. l3u çalışmanlll amacı sağlık hizmetleri sunan kalite belgesi olan ve olıııapn eğilim hastaııclcrinin sundukları hizmetin kalilesi arasında farklılık olup olmadığını ortaya koymaktır. l3u amaç doğrultusunda tükclicilcrin aldtkiarı sağlık hizmetlerini nasıl dcğerlcııdirdiklcri, beklentileri ve lıiznıcllıakkındaki düşünceleri araştırılıııı~llr. Araştırmanın bulgulan ise iki hastane arasmda algılanan kalilc ve kalilc kriterleri arasımla farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur. Kalite belgesi olmayan haslaneni tüketicilerinin özellikle personelin davranışı, fiziki unsurlar ve hizmeııc kolaylık faktürlerinin daha iyi olması yönünde bcklcntilcriniıı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
lncrease in the coıııpetition conditioııs in reccııt years, has ıııatle it necessary to dea! with custoıner needs at an tıpper !eve! in service sector. In addi tion, it appears that for service eonıpanies to be successful in the market and to gain a conıpctiti\'e advantage, consuıner focuseti quality studies are necessary. One of the scetors in which the need for quality studies is fclt, is health sector. This seelur is a seelar in which solutioııs to the probleıııs about human health are developed and face-lo-face rclations are coınnıoıı. Qııality studies in this seetar have lo be cııstoıııcr oricntcd. The aiııı of.}-lıis study is lo Iind out quality diffcrcııccs tlıal customers pcrcci\'c bclween hospitals that have a quality certifıcale and those thal do not have a quality certifıcate. For this aiııı, evaluations of consuıııers aboulhealtlı services, and their views concerııing the quality faclors, which conslitule the basis for lhese evaluatioııs, are investigated. Fiııdiııgs of the study show that ılıereisa differeııce betweeıı the lwo hospitals in terıns of perceived quality and quality criteria. lt was observed thal coıısuıııers of the hospital, which does not have a quality ccrtifıcale, have expeclations lawards a better service in tenııs ofpersonnel behaviour, physical eleıııenls and ease in the service.