Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastenesi jinekoloji servisinde yatan kadınların hemşirelik hizmetinden memnuniyetinin değerlendirilmesi
The evaluation of satisfaction of the women who hospitalized in the genecology service of the Adult Hospital of Faculty of Medicine in Hacettepe University
- Tez No: 164730
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAİLE BİLGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
-54- ÖZET Tuğba, AKSAKAL., Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi Jinekoloji Servisinde Yatan Kadınların Hemşirelik Hizmetinden Memnuniyetinin Değerlendirilmesi, Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Programı, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2006. Araştırma Jinekoloji Servisinde yatan hastaların almakta oldukları hemşirelik hizmetlerinden memnuniyetlerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışma Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesinde 15 Ekim-30 Aralık 2005 tarihleri arasında tedavi gören 224 hastaya gerçekleştirilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından Görgen'in geliştirdiği“Hasta Memnuniyeti”formu ile toplanmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirmesinde eşler arasındaki farkın önemlilik testi ( t-testi), Wilcoxon eşleştirmesi, iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, varyans analizi ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. İkili karşılaştırmalarda Kruskal Walls çoklu karşılaştırma z testi ile Bon-Ferroni düzeltmesi kullanılmış ve anlamlılık düzeyi p0.05). Hastaların memnun olmadığı hemşirelik hizmetleri ise; hastalara servisi tanıtma, hemşirelerin ilgi ve yaklaşımları, gereksinim duyulan konularda bilgilendirme ve hemşirelik uygulamaları olduğu belirlenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
56- ABSTRACT Tuğba,AKSAKAL., The evaluation of satisfaction of the women who hospitalized in the genecology service of the Adult Hospital of Faculty of Medicine in Hacettepe University and the Nursing Program in Institute in Gazi University about the nursing service. M.S.C. Degree Thesis. Ankara, 2006. This study has been conducted in order to evaluate the satisfaction of the women who hospitalized in the Gynaecology Service about the service they receive. The study was conducted between 15 October and 30 November, 2006 on 224 patients who were hospitalized in the Adult Hospital of Hacettepe University. The data were collected according to“Patient Satisfaction”form which had been developed by Görgen. The test of importance the difference between pairs (t-test), Wilcoxon matching, the test of importance between the mean of two groups, variance analysis and Mann Whitney U test were used for the statistical evaluation.Kruskal Walls'a multiple matching z test and Bon Ferroni's correction test were used for binary comparison. Accordingly, the signifance level was detected as p0.05). And the followings are some fields of which the patients are not satisfied with the nursing service: Introduction of the service to the patients, approach and attention of nurses, informing when needed and nursing applications (p0.05).