Değişik düzeylerde üre ile muamelenin öğütülmüş mısır koçanlarının sindirilebilirliği ve yem değeri üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 34015
  2. Yazar: HAYRETTİN ÇAYIROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. B. ZEHRA SARIÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
28 6. ÖZET Bu araştırmada, sırasıyla % A. 6 ve 8 oranlarında üre ile muamele edilen mısır koçanlarının yem değerlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Denemede 1.5-2 yaslı Karayaka koçlarına klasik sindirim denemesi uygulanmıştır. Deneme, her yem için 7 gün alıştırma, 8 gün ön deneme ve 10 günlük esas deneme olmak üzere 25 'er gün sürmüştür. Doğal, % 4, 6 ve 8 üre uygulanmış mısır koçanlarının organik maddeler, ham protein, ham yağ, ham sellüloz, N'siz öz maddeler ve ham kül içerikleri, kuru maddede sırasıyla, % 95.363, 2.878, 0.645, 32.933, 58.907, 4.637; % 95.324, 9.478, 0.695, 36.022. 49.129, 4.676; % 95.154, 11.609, 0.595, 35.525, 47.425, 4.846; % 94.935, 12.987, 0.733, 33.372, 47.843 ve 5.065 olarak belirlenmiştir. Doğal, % 4, 6 ve 8 üre uygulanmış mısır koçanlarının kuru madde, organik madde, ham protein, ham yağ, ham sellüloz ve N'siz öz maddelerinin sindirilme dereceleri, sırasıyla % 44.702, 46.019, -49.246, 7.676, 54.924, 46.112; % 47.761» 47.820, 36.579, 12.583. 59.307. 42.063; % 56.661. 57.864. 66.666. 32.369. 69.667, 47.188; % 51.307, 52.094. 53.417, 49.125, 57.541 ve 47.982 olarak saptanmıştır. Sindirilebilir kuru madde, organik maddeler, ham prote in, ham yağ, ham sellüloz ve N'siz öz maddeler içerikleri kuru maddede olmak üzere» sırasıyla, % 44.702, 43.885, -1.418. 0.050, 18.088, 27.164; % 47.761, 45.584, 3.467, 0.088. 21.364, 20.666; % 56.661, 55.060, 7.739, 0.193, 24.749. 22.379; % 51.307, 49.456, 6.937, 0.360, 19.203 ve 22.956; e-29 nerji değerleri ise kuru maddede, sırasıyla 24.913, 24.562, 34.165 ve 30.011 nişasta değeri olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
30 7. SUMMARY In this investigation, it was aimed to determine the feed values of corncobs treated with 4. 6, and 8 % urea, respectively. In this experiment, four 1.5-2 aged Karayaka rams were used. Experiment was lasted for 25 days of which 7 days of preliminary period, 8 days preexperiment period and 10 days main experiment for each feed. The contents of organic materials, crude protein, ether extract, crude fiber, nitrogen free extract and crude ash pertinent to the different groups (control, treated with 4 %, 6 % and 8 % urea) in dry matter basis were found as 95.363, 2.878, 0.645, 32.933, 58.907, 4.637 %; 95.324. 9.478, 0.695, 36.022, 49.129, 4.676 %; 95.154, 11.609, 0.595. 35.525, 47.425. 4.846 %; 94.935, 12.987, 0.733, 33.372, 47.843 and 5.065 %, respectively. The digestible coefficients for dry matter, organic materials, crude protein, ether extract, crude fiber, nitrogen free extract in dry matter basis were found as 44.702, 46.019, -49.246, 7.676. 54.924, 46.112 %i 47.761, 47.820, 36.579, 12.583, 59.307, 42.063 %: 56.661. 57.864, 66.666, 32.369, 69.667. 47.188 %; 51.307, 52.094. 53.417, 49.125, 57.541 and 47.982 %, respectively. The amount of digestible dry matter, digestible organic materials, digestible crude protein, digestible ether extract, digestible crude fiber and digestible nitrogen free extract in dry matter basis were found as 44.702, 43.885. -1.418, 0.050, 18.088, 27.164 %; 47.761» 45.584, 3.467,31 0.088, 21.364. 20.666 %; 56.661, 55.060, 7.739, 0.193. 24.749. 22.379 %: 51.307. 49.456, 6.937, 0.360, 19.203 and 22.956 %; respectively. The energy values (starch value) pertinent to the groups in dry matter basis were found as 24.913. 24.562, 34.165 and 30.011 respectively.