Yeni tanı almış epilepsi hastalarında karbamazepin ve valproik asitin uyandırılmış potansiyeller üzerine olan etkileri
Effects of carbamazepi̇ne and v alproi̇c aci̇de on evoked potenti̇als in pati̇ents wi̇th newly di̇agnosed epi̇lepsy
  1. Tez No: 340157
  2. Yazar: İRFAN SALİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLDA TURGUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Uyand ırılmı ş potansiyellerden beyin sap ı iş itsel uyandırılmış potansiyel ve görsel uyandırılmış potansiyel, antiepileptik ilaçların SSS üzerine olan etkilerini saptamada yararlı , nonim·azi\· yöntemlerdir. Antiepileptik ilaçla rın genel toksik etkileri, plazma ilaç konsatrasyonları artı ş ıyla ve kronik kullanımda bilinmektedir. Görsel ve işitsel yollar üzerinde tedavi dozunda kullanılan antiepileptik ilaçların akut, subakut \·e kronik kullanımında ne gibi etkileri olduğu araştırılmıştır. Bugüne kadar yapılmış çalışmalarda çelişkili sonuçlar elde edilmiş olmakla birlikte, son zamanlarda yapılan çalışmalarda nöronal iletide yavaşlamaya neden oldukları saptanmı ş; ancak kliniğine ne şekilde etkileri olduğu konusunda bilgi verilmem iştir. Bu çalışmaya. yeni epilepsi tanısı alan ve ilk kez antiepileptik ilaç tedavisi başlanan, yaş ortalamaları 24A7 ± 14.24 olan, ll ' i erkek. 8' i bayan toplam 19 hasta katılmıştır. 13 hastaya karbamazepin. 6 hastaya ise valproik asit tedavisi başlandı. Hastaların tedavi öncesi, teda\'inin üçüncü \·e altıncı ayında olmak üzere üç kez beyin sapı işitse l uyandırılmış potansiyel \'e beyin sapı işitsel uyandırılmış potansiyel incelemeleri yapıldı ve elde edilen sonuçlar birebir karş ıl aştırıldı. Çalışmamızda. karbamazepin monoterapisi alan grupta. sağ kulaktan elde edi len beyin sapı işitsel U)andırı lmış potansiyel incelemesinde istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik saptamadık. Sol kulaktan yapılan beyin sapı işitsel uyandırılmış potansiyel incelemesinde I. dalga latansında. ikinci çekimde birinci çekime göre uzanıa (p=0.05), üçüncü çekimde ikinci çekime göre kısalma (p=O,O 15) saptadı k. Her iki gözden yapılan görsel uyandırılmış potansiyel incelemesinde p ı 00 latanslarında ve amplitüdlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik saptanıadık. Yalproik asit monoterapİsİ alan grupta, sağ kulaktan yapılan beyin sapı işitsel uyandırılnıış potansiyel incelemesinde istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik saptanıadık . Sol kulaktan yapılan beyin sapı işit se l uyandırılmış potansiyel incelemesinde. teda\'i öncesindeki duruma göre, teda\'i sonrasında 1-111. dalga interpik latansında istati stik sel olarak anlamlı uzama saptadı k (p=O.O 19). Çekimler arasında değerlendirme yapıldığında , birinci ile ikinci çekimler arasında istatistiksel anlamlı fark saptanrnazken (p=O, ı 02), birinci ile üçüncü çekimler arasında (p=0.028) ,.e ikinci ile üçüncü çekimler arasında (p=0,0-+5) istatistiksel olarak anlamlı fark saptand ı. Her iki gözden yapılan beyin sapı i ş itse l uyandırılmış potansiyel incelemesinde. P 100 latans \'e amplitütlerinde istati stiksel olarak anlamlı bir değişiklik saptanmad ı. Çalışmamızda elde ettiğimiz bulgular, gerek karbamazepin gerekse valproik asit ile sol işitsel yolun periferik kısımlarının etkilendiğini düşündürmektedir. Daha uzun sürede \'e çok sayıda 'akanı n katılacağı çalışmalarda daha aydınlatıcı bilgilerin elde edileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Brainstem auditory evoked potenlials (BAEP) and visual evoked potentials (YEP) are useful nonin\'aSi\·e methods for deterrnining the effects of antiepileptic drugs on central nervous system (Cl\S). It is well-known that toxic effects of antiepileptic drugs enhance with increased plasma drug concentration and with chronic use. Effects of therapeut ic doses of antiepileptic drugs \\·ith acute, subacute. and chronic exposure on \ isual and auditoı) tracts were im·estigated \\·ith \'ari o us researches. ContradictOI)' results \\ere fo und in the pre\ i o us studies, but most recent studies showed that administration of antiepileptic drugs slO\\ down the neuronal conduction rate. On the other hand. elinical consequences of this etTect stili remains unclear. In this research. 19 patients who were just diagnosed as .. epilepsy" and administered antiepileptic medication for the fırst time were participated. Patients' mean age \\aS 24.4 7± 14.24 and ll of the m were male, while 8 of the m were femalc. 13 patients were adın inistered carbamazepine and 6 patients were adınİnistered valproic acid as the antiepileptic drug. YEP and BAEP values were measured and then. the results were compared with each other. o stati stically signifıcant difterence was found in the right BAEP values in the carbamazepine monotherapy administered group. In left BAEP, the Iateney of the first pea k in the first BAEP assessment was found increased than the second BAEP assessment. ( p= 0.05 ) and it was found decreased in the third BAEP assessment than the second ( p= 0.045 ). YEP studies sho,, ed no difference in P ı 00 laıencies and amplitudes. Statistically signiticant diflcrence was no found in the valproic acid monotherapy administered group in tem1s of right BAE P. Compared to pretreatment ,·aiu~s. significant difference in lett BAEP emerged in !atcnc ies of the interpeak intervals I-III. There was no statistically signiticant dinerence betwecn the fi rst and second BAEP vaıues ( p= O. ı 02 ), but signifıcant difterence was found betwcen the lirst and third ( p= 0.028 ) and between the second and third BAEP values ( p= 0.045 ). VEP stud ies showed no difference in P ı 00 latencies and amplitudes. conclude that the periferic di,·ision of the left auditory tract is affected \Vith the use of CBZ and VPA. Studies which are conducted with more cases and with langer periods would gi,·e more enlightening data about this subject.