Celal Sılay'ın sanat ve edebiyat yazıları
Celal Silay's art and literature writings
  1. Tez No: 340164
  2. Yazar: ONUR ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLÜFER İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 417
Özet
Türk şiirinin önemli şairlerinden ve köşe yazarlarından olan Celal Sılay?ınhayatı, eserleri, hakkında yazılanlar, sanat ve edebiyat üzerine yazmış olduğuyazılarının toplandığı ve bu yazılarının değerlendirildiği çalışmamızda, şairin sanat ve edebiyat üzerindeki düşünceleri üzerine yoğunlaştık. Yazılarından yola çıkaraksanat ve edebiyat üzerinde belirtmiş olduğu düşüncelerini ortaya koymaya çalıştık. Sılay?ın Vatan (1940-1944), Tasvir-i Efkâr (1944-1945), Ticaret Postası (1951), Yeni Memleket (1952-1956), Yeni İstanbul (1955-1956), Yeni Gazete(1957), Her Gün (1959-1960) gazetelerinde ve Yücel (1939-1940), İnkılapçı Gençlik(1941), Demet (1943), İşte (1944), Her Hafta (1943-1950), Büyük Doğu (1950), Doğu ? Batı (1952-1955), Esi (1956) ve Yeni İnsan (1963-1971) dergilerinde yazıları yayımlanmıştır. Özellikle 1940 ve 1965 yılları arasında yoğun olarak gazete ve dergilerde yazıları yayımlanan Celal Sılay?ın sanat ve edebiyat üzerine yazıları olduğu kadartoplumun günlük sorunlarını dile getiren ve bu sorunlara çare bulmaya çalışanyazıları da yayımlanmıştır. Hatta bu yazıları sanat ve edebiyat üzerine olanyazılarından bir hayli fazladır. Ancak tezimizde sadece sanat ve edebiyat üzerine olan yazılarına yer verdik.
Özet (Çeviri)
In this study in which Celal Sılay?s, one of the most important poets andcolumnists of Turkey, life and his literal works; writings about him, his writings about art and literature are collected and reviewed, it is concentrated on the opinions of the poet about art and literature. It is tried to discuss the opinions of him about theart and literature based on his writings. Sılay?s writings were published in the newspapers of Vatan (1940-1944), Tasvir-i Efkar (1944-1945), Ticaret Postası (1951), Yeni Memleket (1952-1956), Yeni İstanbul (1955-1956), Yeni Gazete (1957), Her Gün (1959-1960) and journals of Yücel (1939-1940), İnkılapçı Gençlik (1941), Demet (1943), İşte (1944), Her Hafta (1943-1950), Büyük Doğu (1950), Doğu-Batı (1952-1955), Esi (1956), Yeni İnsan (1963-1971). As much as Celal Sılay whose writings were published in the newspapers and journals intensively between 1940 and 1965 has writings of art and literature, his writings considering the daily problems of society and trying to find a remedy forthese problems were published. These kinds of his writings are even much more thanhis writings about the art and literature; but this work involves just his writings aboutthe art and literature.