Batı Trakya'daki Müslüman Türk azınlığın politizasyonu ve mobilizasyonu
Politization and mobilization of Muslim Turkish minority in western thrace
- Tez No: 340181
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA DAĞLAR MACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Yunanistan?daki Türk Azınlık, gerek Türk-Yunan ilişkilerindeki özel konumu, gerekse de kendine has özellikleriyle Avrupa?daki diğer azınlık toplumları arasında her anlamda farklı bir yere sahiptir. Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı, uzun yıllar, Balkanların karmaşık siyasi ortamında varlığını sürdürebilmeyi başarmıştır. Siyasi örgütlenme geleneğini bütün 20. yüzyıl boyunca, çeşitli siyasi ve sosyal baskılara rağmen sürdürmüş; politik alandaki mücadelesini, yasal zeminlerin dışına çıkmadan devam ettirmiştir. Bu çalışmanın temel kaygısı, Batı Trakya?daki Müslüman Türk Azınlığın, bugüne kadar kararlı bir şekilde sürmüş olan siyasi mücadelesinin en önemli evrelerini uluslararası politikanın temel yaklaşımları çerçevesinde analiz etmek olmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkish Minority in Greece has a distinctive place among other national minorities in Europe in every sense, both with her special status in Turkish-Greek relations and sui generis characteristics. Muslim Turkish Minority of Western Thrace has succeeded to survive in the complex political environment of Balkans for long years. The Minority remained her tradition of political organization during the entire 20th century despite several political and social oppressions, and kept her struggle on the legal way of political arena until today. Main concern of this study is to analyze the most important stages of political struggle of Muslim Turkish Minority in Western Thrace, which has been continuing consistently up to today, within the context of main international political approaches.