Döviz kuru geçiş etkisi: Türkiye uygulması
Exchange rate pass-through: Case of Turkey
- Tez No: 340291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK ÇUKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Geçiş etkisi, döviz kurunda meydana gelen değişmelerin yurtiçi fiyatlar üzerinde etkisi olarak tanımlanmaktadır. Eğer ki döviz kuru değişimi karşısında yurtiçi fiyatları birebir değişim gösteriyorsa tam geçiş etkisi var demektir.Günümüzde uluslararası ticaretin ileri boyutlara ulaşması geçiş etkisi kavramına gösterilen önemin atmasına neden olmaktadır. Bilhassa Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde geçiş etkisi derecesi, gelişmiş olan ülkelere göre daha yüksek gerçekleşmektedir. Geçiş etkisinin yüksek olması ithalat fiyatlarının artmasına ve buna bağlı olarak yerel fiyatlarında yükselmesine neden olur. Geçiş etkisinin derecesinin düşük olması ise, olumlu bir sonuç olarak değerlendirilmekte ve yurtdışından gelen baskıların azalacağını ifade etmektedir.Bu çalışmada döviz kurunun yurtiçi fiyatlara yönelik geçiş etkisi katsayıları, Haziran 2001-Mayıs 2012 döneminin kapsadığı aylık veriler ile kurulan yapısal VAR modelinden elde edilen etki tepki fonksiyonları yardımıyla tahmin edilmiştir. Elde edilen bulgular, Türkiye' de döviz kuru geçiş etkisinin düşük olduğunu ve sekizinci aydan sonra geçiş etkisi derecesinde değişiklik yaşanmadığını göstermektedir. İthalat birim endeksi, imalat sanayi birim endeksi ve TÜFE' ye yönelik geçiş etkisine bakıldığında ithalat birim endeksi ve TÜFE üzerinde geçiş etkisinin düşük ve %9 civarında gerçekleştiği görülürken, imalat sanayi birim endeksinde geçiş etkisinin daha yüksek ve %30 civarında gerçekleştiği görülmektedir.Anahtar kelimeler; Döviz kuru, Geçiş etkisi ve Yapısal vektör ardışık bağlanım modeli
Özet (Çeviri)
Pass through is defined as the effect of change in foreign exchange rate on domestic prices. If foreign exchange movements fully reflect on deomestic prices, there is complete pass through.High levels of foreign trade increase the importance and interest in pass through. Especially in devoloping countries such as Turkey the degree of pass through can be observed higher when compared with developed countries. High pass through first increases foreign good prices, then increases domestic prices. Low pass through effect consdiered as a positive impact which decreases the pressure of foreign prices.In this study, pass through coefficients are measured through structural vector autoregressive model, impulse response function and variance decomposition methods using the monthly data between June 2001 and May 2012. Results suggest that pass through effect in Turkey is considerably low and the effect continue 8 months. Pass through effects on foreign good price index, and consumer price are 9 % which is relatively small when we compare with pass through effect on production endex which is 30 %.Key words; Exchange rate, Pass Through, Structural vector autoregression model.