Bankacılık sisteminde faktoring uygulamaları ve finansal piyasalardaki önemi
Factoring applications in banking system and importance in financial markets
- Tez No: 340307
- Danışmanlar: PROF. DR. TİĞİNÇE OKTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 327
Özet
Bir işletmenin faaliyetlerinin sağlıklı bir şekilde devamını sağlayan temel unsurlardan biri düzenli nakit akısıdır. Nakit akışının düzenli olarak devam etmesi işletmelerin geleceğe yönelik daha sağlıklı planlamaları konusunda büyük önem taşımaktadır. Ekonomik hayatın her döneminde ticaretteki riski azaltma konusunda arayışlarını sürdüren ve bu konuda da büyük mesafeler kat ederek çağdaş ekonomik düzenin kurulmasında etkin rol oynayan finans dünyası, alternatif bir finans yöntemi olarak, kısa vadeli ticari alacakların devri esasına dayanan faktoring işlemini geliştirmiştir.Faktoring işlemi, bankacılık sisteminin tamamlayıcı bir unsuru olarak işletmelere finansal anlamda destek sağlayabilen önemli bir yöntemdir. Alacağa dayalı bir nakit akışı sağlaması sebebi ile isletmeleri gereksiz kredi kullanımından kurtarmaktadır. Göreceli olarak yüksek faiz ve enflasyonun hüküm sürdüğü ekonomimizde bu yöntemin işletme finansmanı yönünden sağladığı ve sağlayacağı yararlar açıktır.Türkiye'de faktoringden 1980'li yılların basında söz edilmeye başlanmış, ancak 1988 yılında uygulamaya geçilmiştir. İlk uygulamalarda bazı bankaların kendi içlerinde faktoring bölümlerinin kurulması neticesinde işlerlik kazanan sistem, sonraki dönemlerde, bazı yasal sınırlardan kurtulabilmek maksadı ile bu bankalar tarafından kurulan ayrı faktoring şirketleri ile ekonomik sistem içerisinde yerlerini almışlardır. Diğer taraftan, her geçen gün ürünün bilinirliğinin artması, kullanım alanının genişlemesine bağlı olarak hacmindeki artış ve rekabet ortamı faktoring uygulamalarının bağımsız faktoring şirketleri tarafından yürütülme zorunluluğunu da beraberinde getiren başka unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır.Faktoring işlemleri her çesit isletmeye belirli ölçüde katkı ve yararlar sağlamaktadır. Ama küçük ve orta ölçekli işletmelere katkısı daha da önemlidir. Uygulamada büyük ölçekli ticari ve sinai kuruluşlar, finansman ve pazarlama sorunlarını kendi olanaklarıyla rahatça çözebilmektedirler. Buna karşılık küçük ve orta büyüklükteki firmalar için basta finansman olmak üzere, bu tür sorunları çözmek kolay değildir. Bu bakımdan, faktoring, ihracat işlemlerinde akreditifi ortadan kaldırmak suretiyle giderlerini azaltmakta, ek finansman kaynağı yaratmakta ve daha önemlisi her türlü siyasal ve ekonomik riski sıfıra indirmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the basic factors that provides a successful continuation of a company?s activities is regular cash flow. The regular cash flow allows the companies to make healthy decision plans for the future. The financial world which has been working on decreasing the risks in commerce in every aspect of the economic life has played an important role in the foundation of the modern economic order by creating an alternative financial method such as the development of faktoring processes based on transfer of short term account receivables.The FaCtoring process, as an integral factor of the banking system, is an important method that provides companies? financial support. It saves companies from having to use unnecessary credits as it provides a cash flow based on receivables. In our economy which is driven by high interests and inflation, the advantages that this method will provide companies regarding finances is pretty clear.In Turkey, the term faktoring started to be mentioned in the 1980s but its application started in 1988. At first some banks founded in house faktoring departments and proved to be working, later, they got integrated into the economic system with the faktoring companies created in order to avoid the legal limitations by the same banks. On the other hand, the increase of knowledge of the product, the increase in the volume and competence related to usage area, will result as other factors that bring along the obligation of faktoring applications to be managed by faktoring companies.The faktoring processes provide important advantages to all sorts of business. But its contributions are much more important for small and medium size businesses. In practice big commercial and industrial businesses, can solve their financial and marketing problems on their own. However for small and medium size businesses it?s not easy to solve these kind of problems especially the financial ones. In this respect, by taking out the credit letter from the faktoring and export processes, they decreased their expenses and hence creates additional financial resources and more importantly eliminates all political and financial risks.