Türk bankacılık sisteminde yeniden yapılandırma ve kamu bankaları
Restructuring in turkish banking system and public banks
- Tez No: 208640
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NADİR EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bankacılık sektörü, finansal sistemin ve ekonomilerin ileyii açısından büyük önem taımakta, genel olarak tüm ülkelerde ekonomi politikalarının önemli unsurlarından birini oluturmaktadır. Ekonomik büyüme ve kalkınmada önemli ilevleri bulunan bankacılık sektörü, dier sektörlerden farklı olarak, iç ve dı deikenler ile ulusal ve uluslararası birçok faktörün etkiledii oldukça kırılgan bir alanda faaliyet göstermektedir. Ekonomide yaanan sistematik krizler sonrasında ülkeler, bankaların yeniden yapılandırması gereklilii ile karı karıya kalmı, bu sistematik krizlerin çözümü için yeniden yapılandırma uygulamaları hayata geçirilmitir. Bu çalımada yükselen ekonomiler içinde bulunan Türkiye'nin bankacılık sisteminin finansal krizler ve makroekonomik dengesizlikler sonrasında yaadıı sorunların çözümünde, banka yeniden yapılandırmada temel kabul görmü uygulama esasları ile uygulanan stratejiler ve kullanılan enstrümanlar incelenmitir. lk olarak bankacılık krizlerine deinilmi, yeniden yapılandırma uygulamalarına gidilmesinin sebepleri ortaya konmu, sorunlu bankaların yeniden yapılandırma süreci ile bu süreçte dikkat edilmesi gereken unsurlar ve yeniden yapılandırma yöntemleri incelenmi, gelimekte olan Latin Amerika ve Güneydou Asya ülkelerinden örnekler sunulmutur. kinci olarak, Türk bankacılık sisteminin yapısal özellikleri ile temel sorunları, Kasım 2000 ve ubat 2001 krizlerinin sektöre olan etkileri ve Türk bankacılık sisteminin yeniden yapılandırma süreci aktarılmıtır. Son olarak da kamu bankalarının sistem içindeki var olu nedenleri ile ilevleri ve yeniden yapılandırma süreci üzerinde durulmutur.
Özet (Çeviri)
The banking sector, which is the most crucial component of financial system, possesses a big importance as for the stability of economies and generally constitutes one of the important cornerstones of economics policies across the world. Furthermore, dissimilarly with other sectors, banking, which has important functions within economic growth and development, shows activity in highly fragile situation affected by macro and micro factors and by many internal and external factors. After of systematic crises in economies, many countries realized the need for restructuring banks, therefore as a solution to these crises, restructuring policies put into effect. In this study, in efforts to attenuate the financial crises and structural problems after macroeconomic instability in Turkish banking system, where Turkey is among emerging markets, the generally accepted practicing essences in restructuring banking system, the strategies in force and policy instruments are widely evaluated. Firstly, banking crises are mentioned and, in this context, the reasons for putting restructuring practices in force are introduced, also the proccess of restructuring problematic public banks and crucial matters and restructuring methods are taken into consideration, giving examples from developing Latin America and Southeast Asia countries. Secondly, structural features of Turkish banking system, its fundamental problems, the impacts of crises of 2000 and 2001 on sector and restructuring process are quoted. And finally, existence reasons of public banks in the system, their functions and restructuring process are evaluated.