L'émergence du sujet dans le récit autobiographique: une étude sémiotique des oeuvres autobiographiques de Simone de Beauvoir
Özyaşam öyküsünde öznenin belirimi: Simone de Beauvoir'ın özyaşamöyküsel yapıtlarının göstergebilimsel incelemesi
  1. Tez No: 340345
  2. Yazar: SELİN GÜRSES ŞANBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDRET ÖZTOKAT, PROF. DR. ODİLE LEGUERN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışma özyaşam öyküsünde öznenin belirim süreçlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Özyaşam öyküsü olarak yirminci yüzyılın fransız yazar ve düşünürü Simone de Beauvoir?ın üç yapıtı çalışmanın bütüncesini oluşturmaktadır. Bu yapıtlarda « özne » kavramını ele alırken hem sözcelem kuramından, hem de edebiyat göstergebilimi kuramından yararlanmayı öneriyoruz. Sözcelem kuramında özne iki düzeyde ortaya çıkmaktadır : sözceleyen sözcelem düzeyi ve sözcelenmiş sözce düzeyi. Sözceleyen sözcelem düzeyinde « sözcelem öznesi » aynı zamanda « sözceleyen » olarak da tanımlanır. Bu düzeyde yapacağımız incelemede sözceleyen öznenin sözcelenen özne ve sözce öznesi ile olan ilişkilerini inceleyeceğiz. Sözcelenmiş sözce düzeyinde ise edebiyat göstergebilimi kuramı ışığında, sözce öznesinin belirli konular çerçevesinde üstlendiği betisel roller ele alınacaktır. Sözcelem ve edebiyat göstergebilimi kuramı çerçevesinde yapacağımız çözümlemeler özyaşam öyküsünün anlatı düzeylerinin yapısını ve bu düzeylerde ortaya çıkan öznelerin rollerini ve işlevlerini tanımlamamızı sağlayacaktır. Anahtar Kelimeler : özyaşam öyküsü, Simone de Beauvoir, sözcelem kuramı, edebiyat göstergebilimi, sözceleyen özne, sözce öznesi.
Özet (Çeviri)
This work aims to analyze the process of emergence of the subject in the autobiographical discourse. Our corpus is composed of three books of Simone de Beauvoir, a French writer and intellectual of the 20th century. We propose to apply the methods that defined by the scientific approaches called semiotics of the enunciation and literary semiotics. According to the approach of enunciation, the subject emerges in two levels: the level of main enunciation and the level of utterance. On the level of main enunciation, the subject of enunciation is defined as enunciator. The analysis that we will make on this level is based on the relations between enunciator and enunciated and on the relations between enunciator and the subject of utterance also called as the actor. On the level of utterance, by the light of literary semiotics, we will study within the framework of some themes, the figural roles that assumed by the actor. Theses analysis leaded by the semiotic approach of enunciation and the literary semiotics will allow us to define the narrative levels? structure of autobiographical discourse and the roles and functions of the subjects who emerges on those levels. Mots-clés : autobiographie, Simone de Beauvoir, énonciation, sémiotique littéraire, sujet énonçant, acteur