Dağıtım adaletinin örgütsel sinizm üzerindeki etkisine yönelik bir araştırma
A research to determine the effects of distributive justice on organizational cynicism
- Tez No: 340384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT BERBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Örgütsel sinizm, bir kişinin çalıştığı örgüte yönelik geliştirdiği, bilişsel, duyuşsal ve davranışsal boyutları içeren negatif bir tutumdur. Örgütsel sinizm kavramına ilişkin ilgi son yıllarda artmış ve örgütsel davranış yazınında da örgütsel sinizm ile ilgili araştırma sayısında büyük artış yaşanmıştır. Daha önce yapılmış olan çalışmalar ve bulgular örgütsel sinizme neden olan faktörlerden birinin örgütsel adalet özellikle de dağıtım adaleti olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada, dağıtım adaletinin örgütsel sinizme olan etkisi Türkiye?deki kabin memurlarından veri toplanarak ortaya konulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre, kabin memurlarının dağıtım adaleti algılamaları belirli demografik değişkenler açısından farklılık göstermezken; örgütsel sinizm algılamaları belirli demografik değişkenler açısından farklılık göstermektedir. Bununla birlikte, dağıtım adaleti ile örgütsel sinizm ve alt boyutları arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki varken, dağıtım adaleti arttıkça örgütsel sinizmin azalacağı söylenebilir. Anahtar Kelimeler : Dağıtım Adaleti, Örgütsel Sinizm
Özet (Çeviri)
Organizational cynicism is a negative attitude which is composed of belief, affect and behavior, towards one?s employing organization. There is an increasing research interest about organizational cynicism and researches about organizational cynicism increased in the organizational behaviour literature. Past researches about organizational cynicism showed that organizational justice especially distributive justice is an indicator of organizational cynicism. In this study, datas has been conducted through collecting from cabin crews in Turkey.According to results, distributive justice does not differ in some demographical variables. Also, organizational cynicism differs in some demographical variables. In addition, there is a negative and meaningful relationship between distributive justice and organizational cynicism and their subdimensions. So, we can say that if distributive justice increases, organizational cynicism decreases. Keywords : Distributive Justice, Organizational Cynicism