Nâsır-ı Hüsrev'in felsefesi: Güşâyiş ü Rehâyiş adlı eseri bağlamında
The philosophy of Nasir Khusraw in the context of Gushayish wa Rahayish
  1. Tez No: 340438
  2. Yazar: MAHMUT CADUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER MAHİR ALPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
İsmâilî düşüncenin önde gelen isimlerinden biri olan Nâsır-ı Hüsrev, 11. asırda felsefî, dinî ve edebî yönleriyle ön plana çıkmış, önemli bir filozoftur. Pek çok edebî ve felsefî eser kaleme alan filozof, tüm eserlerini Farsça yazmasının yanında Farsça felsefî eser kaleme alan ilk İsmâilî filozoftur.Nâsır-ı Hüsrev'in felsefe alanında yazmış olduğu eserlerden biri de Güşâyiş ü Rehâyiş'tir. Tezimiz bağlamında incelenecek bu felsefî eserinde filozof, otuz bir felsefî probleme cevap verir. O, bu eserinde varlık ve Tanrı anlayışından, tabiat felsefesi ve insan anlayışına kadar birçok konuya açıklık getirmeye çalışır. Ancak o, Güşâyiş ü Rehâyiş adlı eserinde açıklamadığı bazı felsefî görüşlerini diğer felsefî eserlerinde dile getirmiştir. Biz onun diğer felsefî eserlerinde ortaya koymuş olduğu felsefî görüşlerini de Güşâyiş ü Rehâyiş eseriyle bir bütünlük içinde sunmaya çalıştık. Filozof, felsefesini oluştururken kendisinden önceki filozofların fikirlerinden de istifade eder. Tezimiz çerçevesinde, onun kendisinden önceki filozofların fikirlerinden nasıl yararlandığını da dikkate alarak, Güşâyiş ü Rehâyiş adlı eserini incelemeye gayret ettik.
Özet (Çeviri)
Being one of the prominent names of Ismaili thought, Nasir Khusraw is an important philosopher who came to the forefront in the fields of philosophy, religion and literature in the 11th century. Having written so many literary and philosophical works, Nasir Khusraw not only writes all of his works in Persian but also he is the first Ismaili philosopher writing Persian philosophical works.One of the works which Nasir Khusraw wrote in the field of philosophy is Gush?yish wa Rah?yish. In this philosophical work, which will be studied in the thesis, the philosopher answers thirty one philosophical problems. In his work, he attempts to clarify various issues ranging from the concepts of being and God to physics and perception of human. Yet, in his other philosophical works, he depicts some of his philosophical views which he did not mention in his work called Gushayish wa Rahayish. We tried to present his philosophical views that he puts forward in his other philosophical works in accordance with his work, Gushayish wa Rahayish. Philosopher makes use of the ideas of the former thinkers while constructing his philosophy. Within the frame of our thesis, we tried to analyze his work called Gushayish wa Rahayish by taking into consideration how he benefited from the ideas of former philosophers.