İpotekte derece sistemi ve boş dereceye ilerleme hakkı
Degree system on mortgage and the right of advancement in vacant degree
- Tez No: 340452
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN GRASSİNGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Çalışma, esasen birbiriyle bağlantılı iki ana konu üzerine bina edilmiştir. Bunlardan ilki, taşınmaz rehni içerisinde yer alan ve eşya hukukunun köklü kurumlarından biri olan ipoteğin sıralanmasına ilişkindir. Bu kapsamda ipotek kurumunda sıra sistemi kavramı ve buna ilişkin hukuk düzenlerince oluşturulmuş sistemlerin özellikleri ele alınmıştır. Bu sistemlerden biri olan sabit dereceler sisteminin Türk Hukuku?ndaki versiyonu incelenmiş ve bu bağlamda sisteme ilişkin temel kavramlar, ilkeler ve kanunî ipotekler ayrıca değerlendirilmiştir. Bir diğer ana konu ise sabit dereceler sisteminin istisnası olan boş dereceye ilerleme hakkıdır. Kanundan ve sözleşmeden kaynaklanan bu istisnalar içerisinde boş dereceye ilerleme sözleşmesi münhasıran irdelenmiştir. Bu kapsamda sözleşmenin tarafları, içeriği, şekli, sözleşme için gereken ehliyet, tarafların hak ve borçları, bu hakkın şerh edilmesi ve sonuçları ile ilerlemenin hangi esaslar çerçevesinde gerçekleşeceği örnekler dahilinde anlatılarak ortaya konulmuştur. ANAHTAR KEL?MELER: Eşya Hukuku, ipotek, ipotekte sıra, sabit dereceler sistemi, boş dereceye ilerleme
Özet (Çeviri)
The study is fundamentally built on two main subjects that are linked to each other. One of these is concerning mortgage ranking which is included in the charge on immovable property and is one of the essential subjects of Property Law. In this context, characteristics of the concept of ranking system and characteristics of related systems constituted by legal orders were covered. The Turkish legal version of constant degree system was investigated and in this respect, basic terms, principles and legal mortgages regarding the system were evaluated. One another main subject is the right of advancement in vacant degree which is the exception of constant degree system. Agreement of advancement in vacant degree was solely examined after exceptions caused by law and agreement had been mentioned. Within this context parties of agreement, context, form, competency required for the agreement, rights and debts of parties, caveat of this right and results were exhibited as well as the conditions with examples in which the advancement takes place. KEY WORDS: Property Law, mortgage, mortgage ranking, constant degree system, the advancement of the vacant degree