Hedeflerle yönetimin performans düzeyine etkisi: Bir alan araştırması
The effect of management by objectives on the level of performance: An area research
- Tez No: 340451
- Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN AKGEYİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri İlişkiler ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüz iş yaşamında değerlendirme kavramı işletmelerde çeşitli kurumsal kararların alınabilmesi için yoğun olarak kullanılan bir süreçtir. Bu çalışmaya konu olan hedeflerle yönetim sistemi bu değerlendirmeler için iş dünyasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı hedeflerle yönetim sisteminin çalışanların performansları üzerindeki etkisini incelemektir. Bu tezde hedeflerle yönetim sisteminin çalışanların performanslarına olumlu yönde katkı yapacağı savunulmaktadır. Bu amaçla tezin birinci bölümünde performans değerlendirme sistemi hakkında genel bir bilgilendirme ve hedeflerle yönetim sisteminin genel bir tanıtımı yapılmıştır. İkinci bölümde ise hedeflerle yönetim sisteminin çalışanların performans gelişimi üzerindeki etkileri üzerinde durulmaktadır. Tezdeki üçüncü ve son bölümde ise, ülkemizdeki ticari bir bankanın genel müdürlük bölümlerinden birisinde hedef verilen personelin 2008, 2009 ve 2010 yılı performansları üzerindeki değişimin incelendiği çalışmaya yer verilmektedir. Aynı zamanda deneklerin demografik özelliklerinin performansları üzerinde etkisi olup olmadığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Evaluation concept is a process which is frequently used in business life for taking institutional decisions. Management by objectives, which is the core subject of this study, is a widely used model for these evaluations in business life. The aim of this study is to investigate the effect of management by objective system on employee performance. In these thesis it is defended that management by objectives system will make a positive contribution to employee performance. Therefore, in the first chapter of this thesis study the general informations revealed on performance evaluation system and MBO. In second chapter, however, the effects of management by objectives on performance development have been discussed. In the third and last chapter of this thesis, the applications of MBO and its results on performance developments analysed according to outputs of one of the departments of a prominent Turkish commercial bank during the years 2008-2010. It also examined whether subjects? demographic differences have an impact on performance.