Otoriter iletişim ve küreselleşme
Authoritarian communication and globalization
  1. Tez No: 340538
  2. Yazar: OZAN GÜNEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE CEYDA ILGAZ BÜYÜKBAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
'Otoriter İletişim ve Küreselleşme' adlı bu tez temel olarak günümüzün küresel iletişimi ile otoriter/totaliter iletişim şekilleri arasındaki paralellikleri çözümlemeye çalışmaktadır. Bu tezde öncelikle otorite kavramı açıklanmaya çalışılacak ve otorite araçların sadece otoriter/totaliter sistemlerde değil özgür sayılan tüm sistemlerde de sıklıkla kullanıldığı gösterilmeye çalışılacaktır. Bölümün devamında otoriter/totaliter iletişimin nasıl olduğu örnekler ile anlatılmaya çalışılacaktır. İkinci bölümde küreselleşen, liberal dünyadaki iletişim yöntemleri incelenerek otoriter/totaliter iletişim ile paralellikleri saptanmaya ve küreselleşen dünyada bir gizli otoriter iletişim şekli olduğu kanıtlanmaya çalışılacaktır. Bu iletişimin özellikle medya ve kültür ayakları irdelenecektir. Son bölüm ise değişen teknolojiler ile dönüşüm yaşayan iletişim kanalları sayesinde yeni bir iletişim düzeninin mümkün olup olmadığı tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis named 'Authoritarian Communication and Globalization' tries to resolve similarities between nowadays global communication and authoritarian/totalitarian communication principles. In the first part of this thesis concept of authority is tried to be explained and tried to be shown that tools of authority are not just used in authoritarian/totalitarian systems but usually used in so called free capitalist systems. Also in this first part of this thesis authoritarian/totalitarian communication is tried to be explained with examples. In the second part of this thesis the parallelities between liberal communication principles and authoritarian/totalitarian communication principles is tried to be shown and prove that there is a hidden authoritarian communication in global world. Especially media and cultural parts of this communication are going to be examined. The last part of this thesis is tried to debate that with changing technologies and evolving communication channels is it possible to create a new communication order.