Hizmet işletmelerinde iletişim ve bireysel bankacılıktaki uygulamaları
Communication in the companies producing services and applications on individual banking
- Tez No: 111329
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUSTAFA TÜRENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Yaşadığımız yüzyılda ekonomik, sosyal, kültürel yönden çok hızlı değişim ve gelişmeler yaşanmaktadır. Bu değişimler gerek ticari gerekse hizmet örgütlerini de önemli ölçüde etkilemektedir. Yaşanan değişmeler beraberinde küreselleşme olgusunu getirmiştir. Dünya ölçüsünde düşünmek, davranmak için iletişim kavramım gözardı ermek mümkün değildir. Küreselleşmeyle birlikte dünya sınırlarının ortadan kalkması yönetim oigusunda da değişiklikleri beraberinde getirmiştir. Klasik yapının içerdiği otoriter, dediğim dedik bir yönetici misyonuna sahip olmak örgütün hayatına son vermek gibidir. Yeni çağın gerektirdiği, örgüt yöneticisi çevreye bakış açısı, hedefleri, düşünce yapısı,davranışları itibariyle etkin iletişim kurabilen bir kişiliğe sahip olmalıdır. Örgüt içinde ilişkide bulunduğu, yönettiği, birlikte çalıştığı takım arkadaşlarını çok iyi tanıması etkin bir iletişim kurabilmesini sağlamaktaki en önemli unsurudur.Özellikle hizmet sektörlerinin faliyetlerini devam ettirilmeleri açısından iletişim çok önemli bir yer tutmaktadır. İletişim; en geniş anlamıyla bireyler, gruplar yada örgütler arasında çeşitli düşünce, bilgi, duygu iletimiyle ortak bir anlayışın yaratılması ve karşılıklı etkinin sağlanabilmesidir.İnsanın yaratıldığı günden bu güne kadar başkalarıyla diyalog kurma zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Buna gerek bireyselliğini, kendi öz benliğim kazanmak diğer yandan da kişisel ve toplumsal saygınlığına sahip olmak için ihtiyaç duymuştur.İlişkilerin hızla değiştiği ve karmaşıklığının giderek arttığı, yönetim sorunlarının en önemli unsurunu oluşturan iletişim konusunu ayrıntılı olarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT There are fast changes and developments have been lived in terms of economical, social and cultural in this century which we live in. These changes have also affected both commercial and service organization in a great degree. The changes which have been lived have brought conception of globalization, together with. It is impossible to ignore concept of communication to think and behave with in world measure. Abolition of the world boundaries with the globalization has also bought changes in the conception of direction. It's like kill the life of organization to have a directive mission which is very strict and classic-formed out hortative organizer which the new age wants, should have a personality which can communicate effectively with is targets, way of think, sight of seeing. It is very important point for him knowing his fellows who he communicate direct and work, to provide an effective communication. Communicate is very important especially to maintain the activities of service sectors. Communication; with it's wide meaning. It is creation of union concept by sharing a kind of knowledge, idea among groups and organizations and by prod viding face to face. Necessity of making dialog with others is appeared from the early time of mankind to nowadays. Mankind needs it to gain his own individuality, his own self confidence and to have social and personal status. The aim of this study is to examine the concept of communication which compose the most important point of direction problem.