Medeni Hukukta tasarruf işlemi kavramı
Transaction of disposal in Civil Law
- Tez No: 340539
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 396
Özet
Tasarruf işlemi, malvarlığında yer alan bir hakkı doğrudan etkileyerek hakkı devreden, sınırlayan, sona erdiren ve hakkın içeriğini değiştiren hukukî işlemdir. Kişinin malvarlığında yer alan mutlak ve nisbî hak ya da hukukî işlem tasarruf işlemine konu olabilir. Konusu hak olan tasarruf işlemine dar anlamda, konusu hukukî ilişki olan tasarruf işlemine geniş anlamda tasarruf işlemi denir. Çalışmamızda hakkı etkileyen dar anlamda tasarruf işleminin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu anlamda dar anlamda tasarruf işleminin ayırıcı özellikleri, benzer kavramlarla karşılaştırılması, sebebe bağlılık ve soyutluk tartışmaları, tasarruf işleminde koşula bağlanmanın mümkün olup olmadığı, sözleşmeden dönmenin tasarruf işlemine etkisi incelenmiştir. Tasarruf işlemi kavramının ayırıcı özelliklerinin tespitinden sonra malvarlığı mutlak haklar alanında ve malvarlığı nisbî haklar alanındaki tasarruf işlemleri tetkik edilmiş ve son olarak tasarruf yetkisi kavramına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The transaction of disposal is a legal act that it transfers, alters, extinguishes or encumbers the right, which is take part in assets, with a direct affection. The relative or absolute right or the legal relationship, which are take part in assets, can be subject of the transaction of disposal. When the subject of the transaction of disposal is rights, it concerned the transaction of disposal in narrow sense; when the subject of the transaction of disposal is legal relationship, it is concerned the transaction of disposal in wide sense. In our thesis, it has aimed to examine the transaction of disposals in narrow sense. In this respect it is examined that the distinctive features of the transaction of disposals, comprehension with similar concepts, the discussions of causality and abstraction, whether or not the transaction of disposal shall be subjected to a condition and the effect of the withdrawal of contract on the transaction of disposal. After the determination of the differential characteristics of the concept, it is inspected that the transaction of disposal of absolute property rights and the relative property rights. Finally, it has given place to the concept of the power of disposal.