Teacher cognition in foreign language teacher education: The sources of pre-service teachers' instructional decisions in the classroom
Yabancı dil öğretmen yetiştirme programlarında öğretmen bilişselliği: Öğretmen adaylarının sınıfiçi eğitsel kararlarının kaynakları
- Tez No: 340540
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN KAMİL SEVİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, yabancı dil öğretmen yetiştirme programlarında öğretmen adaylarının öğretmeyi öğrenme sürecinde etkili olan iki faktörü, geçmiş öğrenme deneyimleri ile öğretmen yetiştirme programlarında verilen eğitimi, incelemektir. Kuramsal artalanı öğretmen bilişselliği alanına dayanan bu çalışma, öğretmen bilgisi, öğretmenin öğrenme süreci, öğretmenin düşünsel süreçleri ve öğretmen inanışları gibi anahtar kavramları tartışarak kuramsal çerçevesini çizer. Veri toplama sürecinde hem nitel, hem de nicel yöntemler kullanılmıştır. İlk olarak İstanbul?da bulunan 3 devlet üniversitesindeki İngiliz Dili Eğitimi Bölümlerinde eğitim gören 207 öğretmen adayına bir anket uygulanmıştır. Daha sonra gönüllü 18 öğretmen adayı öğretmenlik uygulamasında ders anlatırken gözlemlenmiş, sonrasında görüşme yapılmış ve öğretmen adaylarından geçmiş öğrenme deneyimlerini yazmaları istenmiştir. Son olarak tüm bu veriler, öğretmen adaylarının sınıf içi kararlarını etkileyen faktörleri incelemek amacıyla analiz edilmiş ve bu verilerin sonuçları ışığında yabancı dil öğretmen yetiştirme programlarının müfredatına ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Focusing on foreign language teacher education programs, the present study aims to examine the two factors that are influential in the process of learning to teach, namely student teachers? past language learning experiences and the input they get in teacher education. While developing the theoretical framework which is based on the field of teacher cognition, this study discusses the key concepts such as teacher knowledge, teacher learning, teacher thinking and teachers? belief. Using both qualitative and quantitative methods to gather data, the study bases its methodological framework on the mixed-methods approach. First, a questionnaire was administered to 207 student teachers in the ELT Departments of 3 state universities in Istanbul with a purpose to investigate their cognitions. Following this, 18 voluntary student teachers were observed while teaching in their practicum, interviewed afterwards and they were asked to write their autobiographical accounts. Lastly, all these data were analyzed and commented on together in order to explore the sources of the student teachers? instructional decisions in the classroom. Drawing on the findings and based upon the following discussions, suggestions have been made in the Conclusion in relation to the curriculum of the foreign language teacher education programs.