Kutuplaşma teorisi kapsamında PIIGS ülkelerinde ortaya çıkan gelir düzensizliklerinin araştırılması
The analysis of the polarization theory on income uncertainity of PIIGS
  1. Tez No: 340549
  2. Yazar: FATMA BENLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL TUNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Mal ve faktör hareketlerinin serbest olduğu bir ekonomik entegrasyonda, üye olan ülkeler arasında gelişmişlik düzeyinin farklı olması durumunda kaynakların etkin dağılımı söz konusu olmamaktadır. Bu durum, ülkeler arasındaki gelişmişlik düzeyi farkını artırabilmektedir. Kutuplaşma Teorisi, Gunnar Myrdal tarafından, gelişmişlik düzeylerinde farklılıklar bulunan ülkelerin bir ekonomik entegrasyona dahil olmaları durumunda, bu ülkelerden zengin olan ülkelerin daha zengin, yoksul olan ülkelerin ise daha yoksul duruma geleceği şeklinde tanımlanmıştır. Avrupa Para Birliği, uluslararası ekonomik entegrasyonlarının ileri bir aşamasıdır. Parasal birlik ile bir ekonomik entegrasyonda sağlanan mal, hizmet ve faktör hareketliliğinin yanı sıra, ortak iktisat politikaları belirlenmesini ve uygulanan politikalarının koordinasyonunu da gerçekleştirilmektedir. Avrupa Para Birliği, günümüz itibariyle 17 üye ülkeden oluşmaktadır. Bu çalışmada gelişmişlik düzeyi farklılıkları göz önünde bulundurularak, Portekiz, İrlanda, İspanya, İtalya ve Yunanistan?ın (PIIGS) da içinde bulunduğu 8 para birliği ülkesi üzerinde kutuplaşma teorisinin geçerliliği analiz edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, ülkelere ait değişkenlerin 2002-2011 yıllarını kapsayan çeyreklik verileri kullanılarak panel eşbütünleşme analizleri yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Ekonomik Entegrasyon Teorisi, Kutuplaşma Teorisi, Avrupa Para Birliği, Panel Eşbütünleşme.
Özet (Çeviri)
If the level of development of the member countries ara different in an economic integraiton where goods and factor movements are free, the efficient distribution of resources is not possible. This may have an undesirable impact on the level of development differences between countries.According to Gunnar Myrdal, when tehn countries that have different development levels, started to be a member of an economic integration, the rich countries would be richer, and the poor countries would be poorer. This theory is named ?Polarization Theory?. European Monetary Union (EMU) is a further level of an international economic integration. In an economic union, Since a single monetary policy is determined and the coordination of the monetary policies is performed for the members of an economic union, individual member states can no longer act independently Today, the EMU includes 17 member countries. In this study, the validity of the polarization theory was analyzed for 8 EMU member countries including the PIIGS by considering the differences of level of development. For this purpose, the panel cointegration tests were applied to the quarterly data from 2002 to 2011. Key Words : Economic Integration Theory, European Monetary Union, Polarization Theory, Panel Cointegration