Ankilozan spondilit hastalarında apelin seviyesi; klinik bulgular, hastalık aktivitesi ve radyolojik progresyon ile ilişkisi
Apelin level and its relation with clinical findings, disease activity and radiological progression in patients with ankylosing spondylitis
- Tez No: 340571
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE ALAYLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Rheumatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Ankilozan Spondilit (AS) omurga ve sakroiliak eklemlerin kronik inflamatuar hastalığıdır. Klinik olarak aksiyal ve periferik eklem tutulumu yanında ekstraartiküler tutulum ve entezitlerle karşımıza çıkar. Son yıllarda adipoz dokudan salgılanan bir takım adipositokinlerin inflamasyon modülasyonunda rol aldıkları gösterilmiştir. Apelin değişik dokularca sentez edilen, adipositlerden salgılanan ve plazmada bulunan bir adipositokindir. AS?li hastalarda serum adipositokin düzeyleri ile hastalık arasındaki ilişkiyi değerlendiren bir dizi çalışma bulunmasına rağmen bu ilişkiyi apelin açısından değerlendiren çalışma yok denecek kadar azdır. Çalışmamızda AS hastalarında apelin seviyesini, klinik, laboratuvar ve yeni kemik formasyonu arasında ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon (Romatoloji) Kliniğinde takip edilen 85 AS hastası (E/K=63/22) (36.70±10.99 yıl), 79 Romatoid Artrit (RA) hastası (E/K=11/68) (47.97± 13.69 yıl) ve 76 sağlıklı kontrol (SK) (E/K=41/35) (37.40± 13.40 yıl) alındı. Klinik değerlendirmede hastalık aktivitesi için Bath Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite İndeksi (BASDAI), fonksiyonellik için Bath Ankilozan Spondilit Fonksiyonel İndeksi (BASFI), spinal hareket için Bath Ankilozan Spondilit Metroloji İndeksi (BASMI) ve radyolojik hasar için Modifiye Stoke Ankilozan Spondilit Skorlama Sistemi (mSASSS), yorgunluk değerlendirmesi için Yorgunluğu Çok Yönlü Değerlendirme Anketi (MAF), yaşam kalitesi değerlendirmesi için Kısa Form 36 (KF-36) kullanıldı. Apelin ve TNF-? seviyesi ELISA yöntemi ile ölçüldü. Bulgular: Ankilozan Spondilit (2.94± 0.81) ve RA (3.25± 0.90) hastalarının apelin değerleri sağlıklı kontrollerden (2.38± 0.77) istatistiksel olarak daha yüksek saptandı (p0.05). MAF ve SF-36 skorlarında üç grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edildi. AS hastalarının yorgunluk skoru RA hastalarından istatistiksel olarak daha düşük saptanırken, kontrol grubundan farklı değildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Ankylosing spondylitis (AS) is chronicle inflammatory disease of spine and sacroiliac joints. It clinically presents with extraarticular involvement and entesitis along with axial and peripheral involvement. Several recent studies demonstrated that adipocytokines released from white adipose tissue contribute to inflammation and tissue damage. Apelin is produced in a variety of tissues, and is also shown to be a new adipokine secreted from the adipocytes and is present in plasma. Although there are studies that assess the relation between AS and serum adipocytokines, there is almost no study that assess this relation in terms of apelin. Thus, in our study we aimed to investigate serum apelin level, association with several clinical and laboratory parameters and radiographical damage in AS patients. Material and Method Eighty-five AS patients (M/F=63/22) (36.70±10.99 years) followed up in Ondokuz Mayıs University Medicine Faculty Physical Medicine and Rehabilitation (Rheumatology) Department, 79 RA patients (M/F =11/68) (47.97± 13.69 years) and 76 healthy controls (M/F =41/35) (37.40± 13.40 years) were enrolled in the study. BASDAI (Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index) was used for disease activity, BASFI (Bath Ankylosing Spondylitis Functional Index) for functionality, BASMI (Bath Ankylosing Spondylitis Metrology Index) for spinal movement, mSASSS (Modified Stoke Ankylosing Spondylitis Score System) for radiological damage, MAF (Multidimensionally Assessment of Fatigue) for fatigue, and SF-36 (Short Form-36) for quality of life assessment. Apelin and TNF-? levels were determined by ELISA method. Results: Apelin levels of AS (2.94±0.81) and RA (3.25±0.90) patients were statistically higher than healthy controls (2.38±0.77) (p0.05). While there was no significant difference between AS and RA patients, fatigue score of AS patients was statistically lower than RA patients. Quality of life scores of AS patients except social function were lower than healthy controls. A positive correlation was found between apelin and TNF- ? levels (p=0.002, r=0.33). While there was a negative correlation between apelin and BASDAI, BASFI, ESR and CRP, there was no correlation with m-SASSS and BASMI. While apelin showed negative correlation with fatigue, positive correlation was found with physical function, physical role and pain parameters of quality of life. Conclusion: In conclusion, we found serum apelin levels higher in AS and RA patients comparing to healthy controls. We couldn?t find any correlation between apelin and radiological progression in AS patients. Nevertheless, there was a negative correlation between apelin and clinical and laboratory measurements that show disease activity. By these findings, we concluded that serum apelin level increases at disease course of AS, it may be a marker of clinical activity rather than new bone formation.