Anestezi uygulamalarımız sırasında periferik yerleştirilen santral venöz kateterlerin değerlendirilmesi
Evaluation of peripherally inserted central venous catheters during our anaesthesia practices
- Tez No: 340577
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN KORFALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Çalışmamızda, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı tarafından ameliyathanede, antekübital venler kullanılarak gerçekleştirilen santral venöz kateterizasyon işlemlerini, retrospektif olarak inceleyerek oluşan komplikasyonları, nedenlerini ve işlemin başarısına etki eden faktörleri belirlemeyi amaçladık. Uludağ Üniversitesi Sağlık Uygulamaları Araştırma Merkezi Hastanesi, ameliyathanelerinde Kasım 2009 ? Mart 2013 tarihleri arasında antekübital venler aracılığıyla periferik yerleştirilen santral venöz kateter (PYSK) uygulaması gerçekleştirilen ve ?Santral Venöz Kateterizasyon Formu? doldurulan 850 hastaya ait formlar, etik kurul onayı alındıktan sonra retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik özellikleri, girişimin özellikleri, uygulayıcının deneyimi ve mekanik komplikasyonlar ile ilgili veriler kayıtlı formlar ve hasta dosyalarından elde edildi. Hastalara toplam 1174 girişim yapıldığı ve PYSK uygulamasının 13 (%1,5) hastada başarısız olduğu, 837 hastada ise başarıyla tamamlanmış olduğu görüldü. İlk girişim için en çok sağ bazilik venin (%32,7) tercih edildiği görüldü. PYSK uygulamasının zorluk (ikiden fazla deneme gereken) nedenleri incelendiğinde; hasta yaşı (p30 kg/m² (p2 olması (p30 kg/m², birden çok uygulayıcı, deneme sayısının >2 olması, uygulayıcının deneyiminin az olması ve başarısız girişimler komplikasyona yol açabilir. PYSK uygulamalarının, deneyimli uygulayıcılar eşliğinde yapılması ve ikiden fazla denemeye rağmen başarılı olunamıyorsa girişimin deneyimli kişilere devredilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this retrospective study, our aim was to report the complications, causes of complication and the risk factors related to the success rate associated with Peripherally Inserted Central Venous Catheters (PICCs) performed in the operating room by anesthesiologists. After ethical committee approval, we reviewed the records of all patients who had Peripherally Inserted Central catheters via antecubital veins, placed between November 2009 - March 2013 in the operating room of Uludag University Hospital. Patients? demografic data, characteristics of attempts, anesthesiologists? experience and mechanical complications were recorded from 850 patients? files and forms. Of 1174 PICCs attempts, 837 were successful, failure to place was 13 (1.5%). Right basilic vein was the most preferred vein for the first attempt (32.7%). The reasons of difficult procedure of PICCs (more than 2 attempts), were correlated with the patient age (p30 kg/m² (p30 kg/m², lack of anesthesiologists? experience, more than 2 attempts, more than one anesthesiologist for catheterisation, and failed attempts could be caused complications. We concluded that PICCs should be performed under supervision of staff and after 2 failed attempts of cannulation,PICC must be performed by more experienced anaesthesiologist.