Building a parametric model for total quality management
  1. Tez No: 34063
  2. Yazar: RANA BALCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELEK DEMİRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, Toplam Kalite Yönetimi ve onun temel yapısını oluşturan Sürekli İyileştirme Felsefesini analiz etmek ve Toplam Kalite Yönetiminde Öğrenmenin etkilerini araştırmaktır. Günmüzde birçok işletme tarafından öğrenmeyi ölçmek için kullanılan yaklaşımlardan birisi Öğrenme Eğrisidir, fakat zaman veya maliyet gibi sadece tek bir ölçüte odaklanmasından dolayı bu yaklaşım Toplam Kalite Yönetimi üzerindeki etkilerini ölçmek için yetersiz kalmaktadır. Bunun için kalite gibi diğer rekabet edebilirlik değişkenlerini etkileyen bir model geliştirerek öğrenme üzerinde etkileri olan önemli faktörler belirlenmiştir. Birinci bölümde Toplam Kalite Yönetiminin içeriği ve amacı tanımlanarak Sürekli İyileştirme felsefesinin Toplam kalite üzerindeki etkileri açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde kalite iyileştirme sürecinin vazgeçilmez parçası olan takım çalışmasının temel unsurları tanımlanmıştır. Üçüncü bölümde Toplam Kalite Yönetimi Felsefesini benimseyen ve kalite iyileştirme sürecini yürüten liderlere yararlı olacağına inandığımız bir rehber geliştirilmiştir. Toplam Kalite anlayışında gözönüne alınması gereken dahili ve harici tüm faktör ve grupların ihtiyaç ve isteklerini karşılamak için gerçekleştirilmesi gereken faaliyetlerden örnekler verilmiştir. Dördüncü bölümde Organizasyonel Öğrenme kavramı ve Toplam Kalite Yönetimi üzerindeki etkileri belirlenmiştir. Beşinci Bölümde özellikle uçak ve elektronik sanayiinde halen geniş kullanım alam olan öğrenme Eğrisi kavramı açıklanmıştır. Ayrıca, özellikle yeni başlanan üretim süreçlerinde geçmiş verilerle öğrenme faktörünü hesaplayan bir metod tanımlanmıştır. Altıncı bölümde ise süreçlerin ve ürünlerin kalitelerini analiz etmek için kullanılan bir modelin ilk basamağı oluşturulmuştur. Bu modelin değişkenlerinden birisi olarak süreç veya kaliteyi etkileyen işçinin becerisi analiz edilerek, öğrenmenin girdileri olan faktörler tanımlanmıştır. Bu faktörlerin bazıları analitik olarak belirlenmiştir. Bir elektrik endüstrisindeki üretim sürecinde işçilerin öğrenme etkinlikleri ile ilgili sağlanan veriler analiz edilerek matematiksel olarak öğrenme üzerinde sağladıkları etkiler tanımlanmıştır. Bu modelin ileride yapılacak araştırmalara ışık tutacağı inancındayız. v
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to analyze the Total Quality Management Philosophy and Continuous Improvement as its infrastructure, and also to search for the effect of the Learning Concept on Total Quality Management. One of the approaches to measure learning being used by many industries is the Learning Curve but because of its focus on only a single measure, today that approach is insufficient for measuring the TQM effects. Therefore, we developed a model affecting other competitive variables, like quality and indicated the most important factors that have some effects on learning. In the first chapter, we defined the Total Quality Management components and its scope, and also, we mentioned Continuous Improvement and its relation to the TQM philosophy. In the second chapter, we described the team building process and teamwork which is essential to the implementation of the quality improvement policies. In the third chapter, we developed a guideline which we believe to be helpful for leaders adopting the Total Quality Management Philosophy and driving the quality improvement process. In this guideline, we tried to mention all the factors both external and internal which have to be considered while establishing the quality system. In the fourth chapter we defined the concept of Organizational Learning and the interrelationship between Learning and Total Quality Management. In the fifth chapter, we explained the Learning Curve approach which is still widely used, especially in aerospace and electronics industry. Furthermore, we defined a method that can be used to calculate the learning factor with the past data particularly in the new processes. In the sixth chapter, we developed a model that can be used for analyzing the quality of the processes or products. The skill of the individual worker, one of the model's variables which affects the quality or improvement of the process, is analyzed and the factors which are functions of the learning were described. The effects of the some of these factors were explained analytically.The data concerning the workers' effectiveness on an electrical industry was analyzed. In this way, two factors whose effects on learning not be explained mathematically were revealed. IV