Tip 1 diyabeti olan ve olmayan bireylerin diyet glisemik indeks ve yükünün hesaplanması ve değerlendirilmesi
Calculation and evaluation of diet glycemic index and glycemic load of type 1 diabetics and non-diabetics
  1. Tez No: 340663
  2. Yazar: ÇİĞDEM AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AÇKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma Ekim 2012 ? Nisan 2013 tarihleri arasında Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beslenme ve Diyet Birimi?ne başvuran, İstanbul?da yaşayan, 19-29 yaş arası Tip 1 diyabetli ve diyabetli olmayan toplam 76 bireyin diyetlerinin içerdiği glisemik indeks (Gİ) ve yükün (GY) değerlendirilmesi ve beslenme alışkanlıkları yönünden incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya katılan tüm bireylerin ortalama BKI?si 23,1±3,8 kg/m2 olup, her iki grup arasında anlamlı bir fark görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study is conducted to evaluate the glycemic index (GI) and glycemic load (GL) of diets of 76 type 1 diabetics and non-diabetics aged 19 to 29 years, live in Istanbul who consult Department of Nutrition and Dietetics, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Education and Research Hospital between October 2013 and April 2013. Mean BMI of participants is 23,1±3,8 kg/m2 while there was no significant difference between both groups.